Advertisement

Fed Başkanı Ben Bernanke, Minnesota’da konuştu. Yatırımcılar bir kez daha Bernanke'nin yeni bir parasal genişleme ve tahvil alım programını açıklayıp açıklamayacağına odaklandı. Ancak Bernanke bir kez daha bu yöndeki beklentileri boşa çıkardı.

Bernanke, Fed’in ABD ekonomisine destek vermeye devam edeceği sözünü tekrarlarken,  alınabilecek yeni eylem kararları hakkında net ve yeni bir bilgi vermedi. Ek teşvik programlarının Eylül ayındaki Fed toplantısında ele alınacağını belirten Bernanke, "daha fazla teşvik için Fed'in elinde araçları var ve kullanmaya hazır" dedi. Umutları 20-21 Eylül'deki Fed'in para politikası kurulu toplantısına bıraktı.

Diğer yandan Fed Başkanı yükselen enflasyondan endişe duymuyor. Bernanke, ABD’de enflasyondaki yükselişin kalıcı olmadığını artıştan endişelenmediğini söyledi. Geçici etkilerin ardından enflasyonun önümüzdeki çeyreklerde ılımlı hale geleceğini savundu.

Bernanke, Fed'in büyüme istihdam ve fiyatlar konusunda elinden gelen her şeyi yapacağını vurguladı.

Büyümenin muhtemelen yılın ikinci yarısında ivme kazanacağı söylemini tekrarlayan Fed Başkanı, bankaların ve finansal sistemin daha güçlü olduğunu savundu.

Toparlanmanın umulandan daha zayıf olacağını söyleyen Bernanke, hanehalkı harcamalarının yavaşladığına ve insanların son aylarda ekonomik durum hakkında daha kötümser olduğuna dikkat çekti.

Bernanke, S&P'nin not indiriminin sürekli bir etkisinin olmadığını savundu.

Bernanke'ye Fed içindeki muhalif isimler ve görüşler de sorulurken, Fed Başkanı, merkez bankasının içindeki tartışmaların normal olduğunu, tartışmaları cesaretlendiğini belirterek, bundan rahatsız olmadığının mesajını verdi.