Advertisement

ABD Başkanı Barack Obama'nın dünyanın en büyük ekonomisindeki büyümeyi teşvik etmek için istihdam planını açıklaması ve Çin'de enflasyon oranlarının Ağustos ayında 3 yılın zirvesinden gevşemesi üzerine Çin'deki hisseler değerlendi. Çin Borsasındaki haftalık kayıplar da azaldı.

Çin Merkez Bankası'nın faiz artışlarına son vereceği düşüncesiyle Industrial & Commercial Bank of China Ltd. primlendi ve finansal kuruluşlardaki kazanca öncülük etti. Çin'in en büyük piyasa aracı şirketi Citic Securities Co. ve Poly Real Estate Group Co. yüzde 1'in üzerinde artış kaydetti. Çin'in en büyük petrol üreticisi PetroChina Co., Obama'nın 447 milyar dolarlık istihdam planının ekonomiyi destekleyerek emtia taleplerini artıracağına yönelik spekülasyon üzerine 1 haftanın en yüksek seviyesine ulaştı.

Yatırımcıların Obama'nın planını fiyatladığını belirten Guotai Junan Securities Co.'nun stratejistlerinden Zhang Han, enflasyonun Ağustos'ta gevşemeye işaret etmesine rağmen yukarıda seyredeceğini, bu sebeple merkez bankasının para politikasında yakın zamanda gevşemeye gitmeyeceğini savundu.

Şanghay Bileşik Endeksi yüzde 0.1 kazançla 2,502.26 puana çıktı ve 5 günlük kaybını yüzde 1'le sınırladı. CSI 300 Endeksi de yüzde 0.2 düşüşle 2,760.96 puandan işlem gördü.

Şanghay Endeksi bu yıl Çin Merkez Bankası'nın enflasyon önlemleri kapsamında geçtiğimiz yıldan bu yana sürdürdüğü faiz artışlarının etkisiyle yüzde 11 aşağıda seyrediyor.