Advertisement

Dünyanın en büyük ekonomisi ABD'nin ekonomiyi desteklemek amacıyla açıkladığı 447 milyar dolarlık istihdam planı güvenli varlık talebini azalttı. Dolar ve Yen, önemli paraların çoğunluğu karşısında değer kaybetti.

Obama'nın açıklamalarının ardından dolar euro karşısındaki kazançlarına ara verdi. Japonya Maliye Bakanı Jun Azumi'nin G-7 ülkelerine Döviz piyasalarına müdahale etmek için hazırlıklı olduğunu söyleyeceğini açıklamasının sonrasında yen geri adım attı. Avustralya ve Yeni Zelanda dolarları, Çin'de enflasyonun 3 yılın zirvesinden gevşemesi üzerine değerlendi.

Obama'nın planının piyasalar tarafından olumlu karşılandığını belirten Gaitame.com'un başkanı Daisaku Ueno, açıklamaların ardından risk iştahının açıldığını, dolar ve yene de satışların geldiğini söyledi. Ueno, teşvik paketlerine ilişkin beklentilerin yüksek olduğunu aktardı.

Dolar, euro karşısında 1.3882'den 1.3925'e geriledi. ABD doları dün euro karşısında 1.3873 seviyesinden 12 Temmuz'dan bu yana en yüksek değerini kaydetmişti. Dolar/Yen paritesi ise 77.47 seviyesine geriledi. Yen, euro karşısında 107.59'dan 107.87'ye düştü. Dolar, bu hafta euro karşısında yüzde 2 değerlenirken, yen de euro karşısında 1.1 primlendi.

Obama'nın istihdam planı altyapı harcamalarını, yerel hükümetlere teşvik verilmesini ve vergi indirimlerini kapsıyor.