Advertisement

Küresel piyasalara ABD Başkanı Barack Obama ve Fed Başkanı Bernanke'nin yaptığı açıklamalar damga vururken hafta boyunca küresel piyasalardan pozitif ayrışan İMKB 100 endeksi ise güne ekside başladı.

Dün 55,800 seviyesini yukarı yönlü kıran İMKB 100 Endeksi birinci seansa, önceki kapanışa göre 125,12 puan düşerek 56.566,86 puan seviyesinden başladı. Borsa, şu sıralarda ise yüzde 0.03 artıda.

"PİYASA YUKARI YÖNLÜ MOMENTUMUNU KORUR"

İş Yatırım'dan Yurt içi Piyasalar Müdür Yardımcısı Yasin Demir,  piyasada yaşanan olayların yurt içine yansımasının olumsuz olabileceğini belirterek, "Hafta boyunca yurt dışı gelişmelerden daha az etkilenip pozitif ayrıştık. Dünkü yükselişle beraber Bernanke'nin açıklamalarındaki hayal kırıklığına rağmen biz de düşüş gösteriririz ama 55,800 seviyesi üzerinde kaldığımız sürece piyasa yukarı yönlü momentumunu koruyacaktır" dedi. Demir, borsada yaşanacak düşüşün sınırlı olacağını söyledi.

"FED VE PPK TOPLANTISI DOLARIN SEYRİNİ BELİRLER"

İMKB Tahvil ve Bono Piyasası Kesin Alım Satım Pazarında işlem gören gösterge kağıdı 15 Mayıs 2013 vadeli tahvilin bugün valörlü işlemlerinin saat 10.00 itibarıyla basit faizi 8,03'e, bileşik faizi yüzde 7,82'ye geriledi.

Euro / TL 2,45 seviyesinde seyrederken Türk Lirası ise dolar karşısında değer kaybını sürdürüyor. Dolar/TL şu sıralarda 1.76 düzeyinde.

Akbank'tan Çağatay Kalkavan, Dolar/TL'deki harekete ilişkin olarak, "1.74-75'e geldikçe alım geldiğini görüyoruz hala. Satım tarafında da hala temkinli piyasa. Ama 75-79 arası önümüzdeki bant gibi gözüküyor. Fed'in ayın 21'indeki açıklamaları ve PPK'nın açıklamaları buradaki hareketi belirleyecek" şeklinde konuştu.