Advertisement

Japonya ekonomisinin ikinci çeyrek büyümesi revize edildi. Buna göre, ekonomi önceki tahminin aksine daha fazla daraldı.

Hükümet yaptığı açıklamada, Japonya'nın gayri safi yurtiçi hasılasının (GSYH) Nisan-Haziran döneminde yıllık yüzde 2,1 oranında daraldığını bildirdi. Ekonomi, yavaşlayan küresel ekonomi ve Japon para birimi yenin değer kazanması nedeniyle şirketlerin harcamalarını düşürmesi nedeniyle daraldı.

Daha önce Japon ekonomisinin ikinci çeyrekte yıllık yüzde 1,3 daraldığı açıklanmıştı.

Hükümet, daha önce ikinci çeyrekte yıllık yüzde 0,2 yükseldiği açıklanan sermaye harcamalarının da söz konusu çeyrekte yıllık yüzde 0,9 küçüldüğünü kaydetti.

Dünyanın üçüncü büyük ekonomisi Japonya, 10 yılı aşkın süredir deflasyonun yanı sıra artan kamu borcu, yaşlanan nüfus gibi sorunlarla karşı karşıya bulunuyor.

Japonya ayrıca 11 Mart'ta meydana gelen deprem ve tsunami felaketinin ülkenin kuzeydoğusundaki sanayi tesislerini yerle bir etmesinin parça tedariki zincirinde yarattığı sorunları aşmaya çalışıyor.

Son aylarda şirket yatırımı ve tüketici harcamalarının düştüğü ülkede, yenin değerinin yüksek olması ekonominin büyük oranda bağlı olduğu ihracatı da olumsuz etkiliyor.