Advertisement

Çağlayan, Türk-İngiliz İş Forumu'nda yaptığı konuşmada, Türkiye'nin birinci çeyrekteki büyümesini de anımsatarak, ''İkinci çeyrekte de yüzde 8'e yakın bir büyüme rakamı olacağına inanıyorum. 2011 itibariyle Türkiye sanıyorum yüzde 7'ye yakın büyüme performansı gösterecek'' dedi.

Cari açığın kendileri için son derece önemli bir konu olduğunun altını çizen Çağlayan, ''Cari açık Türkiye açısından risk olmaktan uzaktır. Bu konuda çok önemli tedbirlerin alındığı bir dönemden geçiyoruz'' dedi.

Türkiye'nin en büyük ithalat kalemini enerjinin oluşturduğunu hatırlatan Çağlayan, enerji kaynaklarını çeşitlendirmeye çalıştıklarını, yerli kaynakların kullanılması noktasında son derece kararlı olduklarını vurguladı.

Çağlayan, yatırım teşvik sisteminin bu yıl sonunda devreye alınacağını hatırlatarak, yeni sistemin cari açığın azaltılmasını hedef aldığını anlattı.

Türkiye'nin enerji sektöründe çok ciddi fırsatlar sunduğunu dile getiren Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, 10 yılda 120 milyar dolarlık enerji iş pastası olduğunu söyledi.

Çağlayan, ağustos ayı ithalatının 18 milyar dolar civarında olabileceğini, bundan sonraki dönemde ithalatın seyrinin azalacağını söyledi.

Gerek sanayi üretim endeksinin, gerekse ihracat büyümesinin Türkiye'nin kendi büyümesinin öncü gelişmeleri olduğunu belirten Çağlayan, ''Yüzde 6,9'luk büyüme oldukça sevindirici. Türk sanayisinin son derece dinamik bir yapı içinde olduğunun, kapasitesinin gayet iyi şekilde çalıştığının net göstergesidir. Ümit ediyorum ki bu başarı artarak devam edecektir'' dedi.

İhracatta Cumhuriyet tarihinin rekorunun kırılmak üzere olduğunu hatırlatan Çağlayan, şu anda yıllık ihracatın 130 milyar dolara geldiğini söyledi.

-TÜRKİYE'NİN 2001 ENERJİ FATURASI...-

Zafer Çağlayan, ithalattaki artış konusunda bir soru üzerine, bununla etkin mücadele konusunda önemli çalışmalar yaptıklarını anlattı.

Bunun, geçen yıl Türk Lirası'nın aşırı değerli olmasının getirdiği bir fatura olduğunu ifade eden Çağlayan, 2011 yılının ilk 6 ayında yaklaşık ortalama 20 milyar dolar civarında bir ithalat faturasıyla karşı karşıya kalındığını söyledi.

Burada en önemli sebebin enerji fiyatları olduğunun altını çizen Çağlayan, artan petrol fiyatlarına işaret etti.

Çağlayan, şöyle devam etti:

''Geçen yılın tamamında 38,5 milyar dolar olan enerji ithalatı yapan Türkiye, bu yılın ilk 6 ayında 25 milyar dolar enerji ithal etmiştir. Öncelikle bunu göz ardı etmeyeceğiz. Geçen yıl TL'nin aşırı değerlenmesinden dolayı otomotiv sektöründe ciddi alımlar yapılmıştır. İthalat şimdi normalleşiyor. Benim ağustos ayı ithalatıyla ilgili beklentim artık 20 milyar dolar eşiğinin kırıldığıdır. Rakamlar açıklanacak. Benim beklentim yaklaşık 18 milyar dolar civarında bir ithalattır. Bundan sonra da bilin ki ithalatın seyri azalacaktır. Türkiye'nin gerek dış ticaret açığı, gerek cari açığı, ilk 6 aydakinden daha iyi daha olumlu bir seyre gelecektir.''

Zafer Çağlayan, yıl sonu enerji faturasına ilişkin olarak ise, ''İlk 6 aya bakarsanız, yıl sonunda bu rakamın 45-50 milyar dolar seviyesinde olacağını ortaya koyuyor. Geçen yıl 38,5 milyar dolar olan fatura, bu yıl nereden bakarsanız bakın 50 milyar dolara yakın seviyeye gelecektir. Enerji bu konuda önemli belirleyici'' dedi.

BU HABERE YORUM YAZ
 
09 Eylül 2011 Cuma, 17:30 Misafir hükümet enerji den dolayı cari açık oluşuyor diyor ama en büyük vergi kalemi de enerji. 1e4 kazanç elde ediyor hükümet. doğalgaz,petrol ve petrol ürünlerinde ki vergi oranı dudak uçuklatacak seviyede. türkiye acilen elektrikli otomobilde teşvik yasalarını onaylamalı fakat otomotiv firmalarınında ucuz vergiyi bahane edip yüksek fiyatttan satmasını engellemeli. elektrikli araçta kendi markamızı oluşturabilirz aslında tam bir fırsat var. çinde 5000usd ye bile elektrikli arabalar mevcut demekki türkiyede de bu fiyatlara yada daha kalitelisi yapılabilir. eminim bir çok kişi benzinli aracını satar