Advertisement

ABD Hazine tahvilleri, ABD Başkanı Barack Obama'nın dün 447 milyar dolarlık istihdam destekleme programını açıkladığı konuşmasının ardından, yüzde 2 seviyesindeki 10 yıl vadeli tahvil faizinin alıcıları caydırmasının da etkisi ile değer kaybetti.

Gösterge niteliğindeki 10 yıl vadeli tahvil, Moody’s Analytics Inc.'nin, istihdam paketinin bütünüyle onaylanmasının ABD'nin ekonomik büyümesine 2 yüzde puanı katkıda bulunacağı değerlendirmesinde bulunmasının ardından değer kaybetti. Önceki haberlerde, Obama'nın paketinin büyüklüğünün 300 milyar dolar olacağından bahsediliyordu. Tahviller ayrıca, Hazine Bakanlığı'nın gelecek hafta 66 milyar dolarlık üç, 10 ve 30 yıl vadeli tahvil satmaya hazırlanmasından dolayı da değer kaybetti.

Londra'da Monument Securities Ltd.'den baş ekonomist Stephen Lewis, "Piyasa Obama'nın planının büyümeye ve istihdam artışına yol açacağı düşüncesinde gibi görünüyor" dedi ve Ancak faizlerdeki yükselişler geçici olabilir. Zira bu planın gerçekleşip gerçekleşmeyeceğini ya da bu programın finansmanının onaylanıp onaylanmayacağını bilmiyoruz" yorumunda bulundu.

10 yıl vadeli Hazine tahvilinin faizi iki baz puan artarak, New yokr saati ile 07:51'de yüzde 2 seviyesine çıktı. Ağustos 2021'de vadesi dolacak yüzde 2.125 faizli kağıdın fiyatı 7/32 ya da 1,000 dolar nominal bedelli beher kağıt için 2.19 dolar düşerek 101 2/32 seviyesine indi. 10 yıl vadeli kağıdın faizi 6 Eylül'de yüzde 1.9066'ya düşerek tarihinin en düşük seviyesine inmişti. Bu kağıdın faizi bu hafta bir baz puan yükseldi.