Advertisement

Büyümenin yavaşlaması ile birlikte Avrupa borç krizinin derinleşmekte olduğu yönünde endişelerin artması sonucu, Almanya, Hollanda ve Finlandiya devlet tahvilleri değer kazanırken, İtalya, İspanya ve Yunanistan tahvillerine gelen satışlar devam ediyor.

10 yıl ve iki yıl vadeli Almanya tahvillerinin faizleri, Avrupa Merkez Bankası'nın bölge ekonomisinin görünümünün kötüleştiğini açıklamasının güvenli liman niteliğindeki varlıklara talebi artırmasına bağlı olarak rekor seviyelere geriledi. Yunanistan'ın 10 yıl vadeli tahvilinin faizi rekor seviyeye çıktı. Bu gelişmelerin etkisi ile, 10 yıl vadeli Yunanistan ve Almanya tahvillerinin faizleri arasındaki fark, 1999 yılında euronun tedavüle çıkmasından bu yana en yüksek seviyesine çıktı. Başkan Jean-Claude Trichet, dün yaptığı açıklamada, Avrupa Merkez Bankası'nın bölgedeki borç krizini aşmak için ilave adımlar atabileceğinin işaretini verdi.

Deutsche Bank AG'nin Londra ofisinden Mohit Kumar, "Piyasada oldukça fazla riskten uzaklaşma var" dedi ve "Trichet dün, büyümeye yönelik risklerin olduğunu kaydetti ve parasal genişleme için açık kapı bıraktı. AAA kredi notuna sahip ülkelerin tahvillerine talep var" yorumunda bulundu.

10 yıl vadeli Alman tahvillerinin faizi, yüzde 1.81 ile rekor seviyeyi gördükten sonra, üç baz puan düşerek, Londra saati ile 11:28'de yüzde 1.84'e indi. Eylül 2021'de vadesi dolacak yüzde 2.25 faizli tahvilin fiyatı 0.300 ya da 1,000 euro (1,390 dolar) nominal değerli beher kağıt için 3 euro yükselerek 103.730'e ulaştı. İki yıl vadeli Alman tahvilinin faizi, yüzde 0.385 ile euro döneminin en düşük seviyesini gördükten sonra, iki baz puan düşüşle yüzde 0.42 seviyesine geldi.

Trichet dün faiz kararı sonrası yaptığı basın toplantısında, Avrupa Merkez Bankası'nın bu yılın başlarındaki faiz artışlarını tersine çevirebileceği konusunda açık kapı bıraktı ve bölgenin sorunlu bankalarına yeni acil likidite sağlanacağını kaydetti. Avrupa Merkez Bankası dünkü toplantısında yüzde 1.5'deki politika faizini değiştirmedi.