Advertisement

Yunanistan iflas edecek mi?

Yunanistan iflas edecek mi?

Yunanistan'ın tasarruf önlemleri ve reformları uygulama becerisi konusunda artan kaygılarla birlikte iflasının kaçınılmaz olabileceği endişeleri gündeme geliyor

12 Eylül 2011 Pazartesi, 06:10 Güncelleme: 12 Eylül 2011 Pazartesi, 17:49

Almanya'da Maliye Bakanlığı yetkilileri, Atina yönetiminin finansal çöküşünün Euro Bölgesi için ne anlamı olacağını araştırıyorlar.

Der Spiegel dergisinin haberine göre, Maliye Bakanı Wolfgang Schauble, Yunanistan'ın iflası olasılığı, iflasının Euro Bölgesi'nin geri kalanı için anlamının ne olacağına ilişkin senaryolar üzerinde çalışıyor.

Yunanistan'ın iflasında ilk senaryoya göre ülkenin Euro Bölgesi'nde kalması, diğer senaryoya göre ise Atina yönetiminin ortak para birimi eurodan vazgeçerek, Yunan para birimi drahmiye dönüşü olasılıkları değerlendiriliyor.

Yunanistan Euro Bölgesi'nde kalsın ya da kalmasın Alman yetkililerin, bu ülkenin temerrüde düşmesinin idaresinde, Avrupa Finansal İstikrar Mekanizması EFSF'in anahtar rol oynayacağına inandığına işaret edildi.

Haberde, EFSF'nin, Avrupa Birliği liderlerinin Temmuz ayında anlaştıkları üzere mümkün olan en kısa zamanda yeni güçlerle donatılması gerektiği vurgulandı.

Yunanistan'ın iflasından sonra yatırımcıların İspanya ya da İtalya'ya kredi vermeyi kesmeleri hâlinde bu ülkelere kredi hattı açılabileceğine dikkat çekilen haberde, bankaların, bilançolarındaki milyarlarca euroluk Yunan tahvillerini zarar yazmak zorunda kalırsa, kurtarma fonuna bel bağlamak zorunda kalabileceği, Yunanistan'ın Euro Bölgesi'nden çıkıp çıkmayacağına bakılmaksızın her iki gelişmenin de Yunanistan'ın iflası halinde beklendiği ifade edildi.BU HABERE YORUM YAZ
 
30 Haziran 2015 Salı, 13:42 Misafir yıllarca avrupa birligi kendini hıristiyan biirligi olarak görmüştür yunanistanı korumaya almıştır sonucu budur .yunanistanı kurtarın ispanyayıda kurtarmak mecburiyetinde kalacaksınız diyer ülkeler sırasıyla gelecekler onlarıda kurtarmak mecburiyetin de olacaksınız nede olsa hıristiyan birligisiniz. ekonomik iş birligine yönelirsenız ayırım yapmadan çalışırsanız kurtarırsınız.neyimi yazıyorum kendinizi düşünüp başkalarının ekonomilerini batırmamayı düşünerek çalışırsanız düzlükte olursunuz yani işbirligi anlaş malarinda yopluluk icerisinde iş bölümü yapılmalıdır.
ÖNE ÇIKAN HABERLER
PİYASA ÖZET
Son %
BIST 100 102.494 0,51
USD/TRY 5,3261 -0,03
EUR/TRY 6,0458 -0,00
EUR/USD 1,1330 -0,10
FAİZ 18,71 0,00
ALTIN/ONS 1.325,52 -0,97
BRENT 66,87 -0,31
© haberturk.com
Yukarı