Advertisement

Merkezi Paris'te bulunan IEA yayımladığı aylık raporunda, küresel ekonomide görülen yavaşlamayı gerekçe göstererek bu yıla ilişkin petrol talebi tahminini bir önceki tahminine göre günlük ortalama 0,2 milyon varil azaltarak 89,3 milyon varile, gelecek yıla ilişkin petrol talebi tahminini ise günlük ortalama 0,4 milyon varil azaltarak 90,7 milyon varile çekti.

Kuruluş, bu yıl beklenen küresel petrol talebi tahmininin geçen yıla göre yüzde 1,2, gelecek yıla ilişkin petrol talebi tahmini ise yüzde 1,6 daha fazla olmasının öngörüldüğünü belirtti.

IEA, karara gerekçe olarak gelişmiş ülkeler ve Çin başta olmak üzere küresel ekonomik büyümenin beklenenden daha az olacağını gösterdi.

Kuruluş ayrıca, Libya'nın petrol üretiminde yıl sonuna kadar ılımlı bir toparlanma beklediklerini vurgulayarak, ülkede petrol üretiminin bu yılın son çeyreğinde günlük ortalama 0,3 milyon varil olmasının öngörüldüğünü ifade etti.

IEA'nın Başkanı Maria van de Hoeven geçen hafta yaptığı açıklamada, Libya'nın petrol üretiminin 2013 yılından önce Kaddafi yönetimine karşı yapılan ayaklanmalardan önceki seviyesine dönmesinin beklenmediğini belirtmişti.

Libya'nın petrol üretimi, Kaddafi yönetimine karşı başlatılan halk ayaklanmalarından önce günlük ortalama 1,6 milyon varil seviyelerinde bulunuyordu.