Advertisement

Dünyanın en büyük ekonomisi ABD'de Hazine Bakanlığı tarafından açıklanan verilere göre, ülkenin bütçe açığı Ağustos ayında 134 milyar dolar olarak gerçekleşti. Bu rakam, bir önceki yılın aynı döneminin 44 milyar dolar üzerine denk geliyor.

ABD Hazinesi, bütçe açığındaki artışın büyük çoğunluğunun bazı hükümet yardımlarının ödeme zamanlarından kaynaklandığını belirtti.

ABD'nin bütçe açığı Ağustos ayında yıllık bazda 1.23 trilyon dolara ulaştı.

Dünyanın en büyük ekonomisi 2010 Ağustos'ta yıllık bazda bu yılınkinin 25 milyar dolar altında açık vermişti.

İTHAL ENFLASYON YAVAŞLADI

ABD'de dün açıklanan bir diğer veri ise ithalat fiyatlarıydı. Amerika'da Ağustos ayında ithal enflasyon bir önceki aydan yüzde 0.4 azalarak, enflasyonist baskıların gevşemeye başladığına işaret etti.

İthal enflasyondaki yavaşlama aynı zamanda ABD'deki karar mekanizmalarının ekonomiyi daha teşvik edebilmesi için de alan sağlıyor.

Beklenti ABD'de ithal enflasyonun yüzde 1 düşeceği yönündeydi.

Ağustos ayında ithalat fiyatlarındaki düşüşte petrolün etkisi görüldü. İthal petrol fiyatları bir önceki aya kıyasla yüzde 2.1 düştü; ancak geçtiğimiz ayın rakamları hâlâ yıllık bazda yüzde 43.5 yukarıda seyrediyor.

Petrol hariç ithal enflasyon ise aylık bazda yüzde 0.3 yükseldi.

BU HABERE YORUM YAZ
 
14 Eylül 2011 Çarşamba, 09:57 Misafir abd piyasadaki doların miktrını söylesin. 2006 dan u yana m3 verisini açıklamıyor. ne rakamı açıkladığı an ortalık karışacak. 50 trilyon usd den bahsediliyor doğruysa altın 7500 usd ye çıkar