Advertisement

Asya'daki ekonomik büyümenin yavaşladığı ve Avrupa'daki borç krizindeki kötüleşmenin bölge varlıklarına talebi düşüreceğine yönelik endişe Asya paralarına değer kaybettirdi. Asya paraları Güney Kore wonu öncülüğünde düştü.

Asya Kalkınma Bankası'nın (ADB) 2011'de Japonya hariç, büyüme tahminleri raporunda, bölgedeki enflasyonist baskıların artacağına ve küresel ekonomideki yavaşlamaya rağmen bölge liderlerini önlemler almaya iteceğine dikkat çekildi. Güney Kore Maliye Bakanlığı da dün Avrupa'nın durumunu görüşmek üzere acil toplantı yaparak, yetkililerin sermaye akışlarını ve piyasaları dikkatle izleyeceğini söyledi.

Güney Kore wonu, dolar karşısında yüzde 2.1 değer kaybederek 1,099.93' geriledi. Endonezya rupesi yüzde 0.7 kayıpla 8,773 seviyesine, Filipin pezosu yüzde 0.5 düşüşle 43.205'e ve Malezya ringgiti de yüzde 0.4 gerilemeyle 3.0785'e düştü.

Avrupa'daki borç krizinin piyasalardaki endişeleri artırdığını belirten Dai-ichi Life Research Institute Inc.'in ekonomistlerinden Tohru Nishihama, bu durumun Asya paraları gibi riskli varlıkların üzerindeki baskıyı artırdığını söyledi. Nishihama, Asya'da da ekonomik yavaşlamaya ilişkin endişeler var" dedi.

Asya Kalkınma Bankası bölgedeki ekonomik büyüme tahminini yüzde 7.8'den yüzde 7.5'e çekerken, enflasyon tahminini de yüzde 5.3'ten yüzde 5.8'e yükseltti.