Advertisement

Ekonomik görünüm raporu açıklayan Asya Kalkınma Bankası (ADB), küresel ekonomik toparlanmadaki sorunların büyümeyi yavaşlatmasına rağmen, enflasyonist baskıların süreceğini söyledi. Banka, bölge liderlerinin küresel yavaşlama esnasında fiyat yönetimini sağlama konusunda baskı hissedeceğini vurguladı.

Bugün açıklanan Asya Kalkınma Görünümü Raporu 2011'e göre, Japonya hariç Asya ülkelerinin 2011'e ait büyüme tahminleri aşağı yönlü revize edilerek yüzde 7.8'den yüzde 7.5'e çekildi. Banka, enflasyon beklentilerini ise yüzde 5.3'ten yüzde 5.8'e yükseltti.

Enflasyonist endişelerin hâlâ sürdüğünü belirten Asya Kalkına Bankası, emtia fiyatlarının yükselişine devam etmesi ve küresel ekonomideki zayıflığın geçici olması hâlinde, o zaman bölgedeki Merkez Bankaları'nın parasal sıkılaştırma adımlarını hızlandırmasının gerekeceğine dikkat çekti.

Avrupa'daki borç krizinin hâlâ çözülememiş olması ve ABD'deki istihdam piyasasındaki zayıflık, Asya'daki ihracatları olumsuz etkilerken, Çin'den Singapur'a kadar birçok ülkede büyüme rakamlarını da yansıdı. Bölgedeki yüksek enflasyon ise başta Çin ve Hindistan olmak üzere, Güney Kore, Endonezya, Malezya ve Filipinler'i faiz artırmaya itti. Ancak küresel ekonomiden gelen olumsuz sinyaller, bu ülkelerin faiz artışlarına da bir süreliğine ara verdirdi.

Asya paraları ve hisse senetleri bugün, Çin Başbakanı Wen Jiabao'nun gelişmiş ekonomilerin, dünya ekonomisini Çin'in kurtarmasını beklememesi gerektiğini söylemesinin ardından, değer kaybetti.

BU HABERE YORUM YAZ
 
14 Eylül 2011 Çarşamba, 10:58 Misafir yenidunyaduzeni derk ki; 2-3 sene önceden demiştim. avrupayi boşverin asya ülkelerine açilin diye. ozamanlar malum bir kaç standart siyasetçi türkiye için eksen kaymasindan bahsetmişti. eksen öyle değil böyle kayar. türkiye nin rotasını izleyenlerin ekseni değil avrupanın rotasını izleyenlerin ekseni kaydı vesselam. bu siyasetçilerde nasıl gelmişlerse ülkeyi ileri taşımaya gelmişler.. tuhaf azdaha geri götürecekelrdi......yani batiracaklardi..