Advertisement

Dünyanın en büyük 2. ekonomisi Çin'in Euro Bölgesi'nde en çok borç sorunu yaşayan ülkelere yardım edebileceğine ilişkin haberin ardından ABD endeks vadelileri kayıplarını telafi etti ve yükselişe geçti.

ABD'nin en büyük beşinci bankası Goldman Sachs Group Inc. Almanya'daki seansta yüzde 0.8 geriledi. Dell Inc. ise yönetim kurulunun 5 milyar dolarlık hisse alımına daha izin vermesiyle Almanya seansında yüzde 1.8 değerlendi.

Standard&Poor's 500 Endeksi'nin Aralık vadeli kontratları yüzde 0.3 primle 1,169.2 puana çıktı. Dow Jones Endeks vadelileri ise yüzde 0.2 kazançla 11,038 puandan işlem gördü.

Londra'daki Crossbridge Capital'in yatırım müdürü Manish Singh, bu krizin bir güven krizine dönüştüğünü, o sebeple piyasaların liderlerden inanabilecekleri adımlar beklediğine dikkat çekti.

S&P 500 vadelileri, Caijing dergisinin Çin'in hâlâ daha borç krizindeki ülkelerin tahvilini almaya istekli olduğunu yazmasının ardından yüzde 1.5'e varan önceki kayıplarını sildi.

Çin Başbakanı Wen Jiabao, gelişmiş ekonomilerin, Çin'in onları kurtaracağına güvenmek yerine, bütçe açıklarını azaltmaları ve istihdam yaratmaları gerektiğini söylemişti.

Çin Merkez Bankası'nın eski danışmanlarından Yu Yongding ise, Çin'in Euro Bölgesi'ndeki sorunlu ülkelerin tahvillerini almaması gerektiğini savunarak, bu ülkelerin liderlerinin Avrupa Merkez Bankası'yla sorunlar yaşadığını belirtti.