Advertisement

Yunanistan'dan gelecek iyi haberleri fiyatlayan ABD Borsaları güne alımlarla başladı. Ancak beklenenden kötü gelen verilerle kazançlarının bir kısmını iade etti.

S&P 500 Endeksi yüzde 0.6 yükselmesinin ardından ufak değişimle 1,173.53 puana gerilerken Dow ise 4.77 puan veya yüzde 0.1'den daha az düşerek 11,101.08 puan oldu. Borsalardaki düşüşte Temmuz ayında işletme stoklarının beklenenden daha az arttığını gösteren veri etkili oldu.

Öte yandan ABD'de bugün açıklanan verilerde Ağustos ayında ÜFE'nin yıllık bazde yüzde 6.5, çekirdek ÜFE'nin ise yüzde 2.5 arttığı belirtildi.

Çin'in İtalyan tahvillerini almayacağı spekülasyonu, Yunan tahvil faizlerinin rekor seviyeye tırmanması, ülkenin temerrüte düşeceği beklentisi ve Moody's'in Societe Generale ile BNP Paribas'ın notunu düşürmesiyle güne eksi başlayan Avrupa borsaları daha sonra artıya döndü. Borsalardaki yükselişte Yunanistan'ın kurtarılacağına dair beklentiler etkili oldu.

FTSE 100 Endeksi'nde yüzde 1.4, Alman DAX'ta ise yüzde 2.4'lük yükseliş görüldü.

Günlerdir yurt dışı piyasalardan pozitif ayrışan İMKB'de ise son yarım saatten daha kısa bir sürede satışların hızlandığı görüldü. İMKB günü yüzde 0.93 aşağıda kapattı. Endeksin göreceli olarak iyi bir performansı olduğu görülse de bundan sonra daha fazla ayrışmanın devam edip etmeyeceği merak konusu.

ALTIN VE PETROL DE DÜŞÜŞTE

Piyasalardaki gerginlik gelişen ülkelere de yansıdı ve Türk Lirası da bundan nasibini aldı. Dolar/TL 1.7802 seviyesindeyken Euro/TL ise 2,4352'ye yükseldi.

Spot altının onsu bugün 1,824.85 dolara gerilerken petrolün varil fiyatı da ekonomik kaygılara paralel olarak 89.20 dolara düştü. Brent petrol ise 112.11 dolardan işlem gördü.