Advertisement

TUSKON Başkanı Rızanur Meral, Büyümenin 2012'e yüzde 6'nın üstünde hatta yüzde 7 olacağını iddia ederken büyümenin motorunun ihracat olacağını belirtti.

TUSKON Başkanı canlı yayın EkoForum'da BloombergHT Ekonomi Direktörü Kerem Alkin, BloombergHT.com Genel Yayın Yönetmeni Cüneyt Başaran, BloombergHT Haber Müdürü Ali Çağatay ve Ekonomi Müdürü Özlem Dalga'nın gündeme dair sorularını yanıtladı.

 

-Büyüme 2012'de yüzde 6'yı aşacak

"2011'de büyüme rakamı yüzde 8 olurken bu rakam 2012'de yüzde 6'yı aşacak hatta yüzde 7'yi bulacak." yorumunda bulunan Meral, "Bu konuda takım elbisesine iddiaya bile girerim. Büyümenin motoru ise ihracat olacak." dedi.

 

-2023 hedefine ulaşmak için ihracat yıllık yüzde 12 artmalı

2012'de ihracatın 2011 rakamını aşacağını belirten Meral, "mevcut kriz derinleşeceği görülüyor. AB'den Uzakdoğu'ya verilen siparişler Türkiye'ye dönecektir. Afrika'ya ihracat 10 milyar doların üzerine çıktı. Güney Amerika ve Güney Doğu Asya da çok önemli pazarlar. 2023 hedefine ulaşmak için ihracat yıllık yüzde 12 büyümeli. " yorumunda bulundu.

 

-Dolar daha da güçlenerek 2 TL'yi bulabilir

Kurun önemli olduğunu vurgulayan Meral, doların 2 daha da güçlenerek 2 TL'yi bulabileceğini, kurun müdahalelerle bu seviyelerde tutulmaya çalışıldığını belirtti.

-Türkler paralarını ülkeye getirsinler

TUSKON Başkanı Meral bir de çağrıda bulunarak "Offshore hesaplarında Avrupa'da paraları olanlar, kısmen malları olanlar bunları nakte çevirip yıl sonunda önce Türkiye'ye getirsinler. Önümüzdeki dönemde en güvenli liman Türkiye. Sonra demedi, demesinler." dedi.

İnşaat sektöründe arz fazlası olduğunu belirten Meral, Türkiye'de mortgage kredilerinde büyüme potanisyelinin yüksek olduğunu söyledi.

"Biz genç bir ülkeyiz. Her yıl 600 bin civarında gencimiz iş gücüne katılıyor." diyen Meral " Bu sebeple geri çekilmemeliyiz." çağrısında bulundu.

TUSKON'un misyonunun Türkiye'yi dünyaya tanıtmak olduğunu söyleyen Meral, TUSKOn'un altında 7 federasyon ve 100 bin şirket olduğunu belirterek 2010 yılında 104 ülkeye 7 bin 500 işadamı gönderdikelerini vurguladı.

Devam edecek..