Advertisement

Dünya Bankası Başkanı Robert Zoellick, Avrupa, Japonya ve ABD'nin küresel ekonomideki düşüşü önlemek için zor kararlar vermelerinin gerekeceğine dikkat çekerek, dünyanın yeni bir tehlikenin uyarısını yaptı.

George Washington Üniversitesi'nde konuşan Dünya Bankası Başkanı, "Avrupa, Japonya ve ABD sorumluluklarıyla yüzyüze gelmediği sürece, yalnızca kendilerini değil, küresel ekonomiyi de aşağı çekecekler" dedi.

Önümüzdeki hafta yapılacak olan Dünya Bankası-IMF toplantısının öncesinde konuşan Robert Zoellick, bu ülkelerin zor kararlar almayı geciktirdiklerini ve şimdi geriye kalan seçeneklerin daha da zorlu olduğunu belirtti.

IMF ve Dünya Bankası önümüzdeki hafta finansal piyasaları tehdit eden Avrupa'daki borç krizi ve Yunanistan'ın temerrüte düşme riskini görüşecek.

Avrupalı liderlerden gelen farklı açıklamalar, Euro Bölgesi ülkelerinin borç krizini çözme konusunda işbirliği yapamayabileceğine ilişkin endişelere sebep oluyor.

Avrupa'daki ülkelerin ortak sorumlulukları yerine getirmemek için acı gerçeklere direndiğini savunan Zoellick, Japonya'nın gerekli ekonomik ve sosyal reformları geciktirdiğini, ABD'nin ise bütçe açığını azaltma konusunda siyasi engellere takıldığına dikkat çekti. Zoellick, bu ülkelerin kendi ekonomik sorunlarının arkasında durması gerektiğini vurguladı.

"Vakit doluyor" ifadesini kullanan Dünya Bankası Başkanı, eğer olayların önüne geçip, geçici olarak siyasi taktikleri bir kenara koymazsak, çok tehlikeli sonuçlar olur" dedi.

Zoellick aynı zamanda gelişmekte ülkelerin de gelişmiş ülkelerin düzelmeye çalıştığı sürede aynı yerlerinde sayamayacaklarını, bu risklerin onları da etkileyeceğini aktardı.

Gelişen ülkelerin dünya ekonomisindeki yerine dikkat çeken Zoellick, bu ülkelerin küresel değişimlerin farkında olduğunu ancak hâlâ daha kendi kafalarına göre hareket ettiklerini söyledi.

BU HABERE YORUM YAZ
 
15 Eylül 2011 Perşembe, 08:41 Misafir bu tür uyarılar da artık güvenilirliğini yitirecek bu gidişle. son zamanlar sürekli aynı şeyler yazılıyor, fakat henüz batan yok. öte yandan hiç mi olumlu birşey yok?