Advertisement

Çin'in Ulusal Kalkına ve Reform Komisyonu Başkan Yardımcısı Zhang Xiaoqiang, Çin'in borç krizindeki ülkelere yardım etmeye hâlâ istekli olduğunu söyledi

Küresel piyasalar dün Çin Başbakanı Wen Jiabao'nun bir miktar olumsuz algılanan sözleriyle hayal kırıklığına uğrarken, Çin'in Ulusal Kalkınma ve Reform Komisyonu Başkan Yardımcısı Zhang Xiaoqiang, Çin'in Avrupa'nın borç krizindeki ülkelere yardıma istekli olduğunu belirtti.

Çin'in yardım eli uzatmaya istekli olduğunu belirten Zhang, ancak konuyu daha fazla detaylandırmadı. Çin Başbakanı Wen Jiabao da dün sabah Çin'in Dalian kentinde düzenlenen Dünya Ekonomik Forumu'nda yaptığı konuşmasında ülkelerin kendi ekonomilerini toparlamaları gerektiğine dikkat çekse de, yardımcı olmaya istekli olduklarının sinyalini vermişti.

Zhang, Çin'in aktif olarak yabancı rezervlerini kurumsal bankalar aracılığıyla ülke dışına açılan yerli şirketlerini desteklemek için kullandığını söyledi. Zhang, Çin'in denizaşırı ülkelerde varlık kaynağı bulmak ve önemli emtiayı güvence altına almak için de Döviz rezervlerini kullanacağını açıkladı.

Çin Ulusal Kalkınma ve Reform Komisyonu Başkan Yardımcısı, Çin'in ABD'den Çinli şirketlerle daha fazla yatırım yapmasını, bu yatırımlara daha açık olmasını istediğini belirtti.

Zhang, gereken adımların atılması durumunda, çift dipli resesyon senaryosunun önlenebileceğini savundu.