Advertisement
TÜRKİYE EKONOMİSİ ABONE OL

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Türkiye'nin bu yıl cari açığının 70-75 milyar dolar civarında olmasını beklediklerini bildirdi.

Şimşek, Avrupa ve dünyadaki belirsizlikler ile sıkıntılara işaret ederek, diğer ülkelerden ayrışan Türkiye'de hükümetin gerçekleştirdiği reformları anlattı.

Avrupa'da borç krizinin daha da derinleşmesi ve gelişmekte olan ülkelerin finansman sağlamada zorlukla karşılaşması gibi olumsuzluklara Türkiye olarak hazırlıklı olduklarını, gerekli tedbirleri aldıklarını ifade eden Şimşek, mali yapıyı nasıl daha da güçlendireceklerine baktıklarını vurguladı.

Türkiye'de yapısal reformlar yaptıklarını, yapmaya devam ettiklerini ve edeceklerini dile getiren Şimşek, bu konuda hala gidilmesi gereken yol olduğunu söyledi.

Rekabet ortamını geliştirmek amacıyla da ciddi çalışmalar yaptıklarına değinen Şimşek, Türkiye'nin yatırımcılar için iyi fırsatlar sunduğunu vurguladı.

Konuşmasında, cari açığa da dikkati çeken Şimşek, açığın bu seviyede sürdürülebilir olmadığını belirterek, ''Bu yıl cari açığımız 70-75 milyar dolar civarında olur'' dedi.

Bakan Şimşek, iç talebin yılın ilk yarısında çok güçlü olduğunu, ancak son dönemdeki verilerin ciddi bir yavaşlama olduğunu gösterdiğini kaydederek, bu çerçevede bakıldığında gerek kurdaki düzeltme, gerek iç talepteki yavaşlama, gerekse muhtemelen petrol fiyatlarında Libya'nın tekrar üretime başlamasıyla birlikte görülecek düşüşle beraber Türkiye'nin cari açığının daralmaya başlayacağını düşündüklerini vurguladı.

Cari açığın aslında geçmişe ait bir sorun olmadığının altını çizen Şimşek, orta ve uzun vadede cari açığın çok daha kalıcı bir şekilde idare edilebilir, yönetilebilir bir noktaya çekilmesi için yapısal reformların büyük önem taşıdığını söyledi.