Advertisement

Fransa ve Almanya'nın Yunanistan'ın euro bölgesinin önemli bir üyesi olarak kalmaya devam edeceğini açıklamasının ve Avrupa Merkez Bankası'nın piyasalara dolar likiditesi sağlamak üzere diğer merkezlerle işbirliğine gitmesinin ardından Avrupa hisse senetleri bugünü de artıda kapattı.

Avrupa Merkez Bankası'nın (ECB) euro bölgesi bankalarına dolar likiditesi sağlanacağını açıklamasının ardından BNP Paribas SA ve Credit Agricole SA; finans hisselerinin yükselişine öncülük ettiler. Perakende satış rakamlarının analist tahmininin üstünde gelmesinin ardından Hennes & Mauritz AB hisseleri yüzde 7.3 değer kazandı. UBS AG ise 2 milyar dolarlık işlem kaybı açıkladıktan sonra bankanın hisseleri 2009 martından beri en büyük kaybını gerçekleştirerek yüzde 10 düştü.

Gösterge endeksi Stoxx Avrupa 600 yüzde 2 değer kazanarak Londra'da TSİ 18.39'da üç günlük kazancını yüzde 4.5'e genişleterek 228.69 seviyesine ulaştı. Buna rağmen endeks, Avrupa ve ABD'nin borç sorununun küresel toparlanmayı olumsuz etkileyeceği endişesi ile yılın başından beri yüzde 21 kayıpta seyrediyor.

"Euro bir finans aracından çok bir politika aracı ve euro bölgesinin bütün tutabilmek için maalesef aşırı lot gerçekleştirilecek." diyen Kames Capital baş stratejisti Bill Dinning, "Dışarılarda bir yerlerde çok fazla değişim söz konusu ve piyasa zorlu zamanlardan geçiyor; bu yüzden biraz rahatlama rallisine şahit oluyoruz." yorumunda bulundu.

Fransız Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy ve Alman Şansölye Angela Merkel; Yunan Başbakan George Papandreu ile gerçekleştirdikleri telekonferansın ardından dün geç saatlerde Yunanistan'ın euro bölgesinin önemli bir üyesi olduğunu ve bölgede kalacağını açıkladılar. ECB Başkanı Jean-Claude Trichet ise yetkililerle euro bölgesinin kurtarma fonunun nasıl genişleteceklerini görüştükten sonra yarın (cuma) Polonya'da TSİ 21.00'de açıklama yapacak. Timothy F. Geithner ise Avrupa maliye bakanları toplantısına katılan ilk ABD Hazine Sekreteri ünvanını alacak.

Yunanistan hariç Batı Avrupa'nın 18 ulusal gösterge endeksinin tamamı günü artıda kapattı. almanya'nın DAX Endeksi yüzde 3 değer kazanırken İngiltere'nin FTSE 100 Endeksi ise yüzde 2.2 yükseldi. Fransa'nın CAC 40 Endeksi ise yüzde 3.3 tırmandı. Hisseler, ECB'nin yıl sonuna kadar euro bölgesi bankalarına sağlamak üzere yeterli miktarda dolar likiditesi olduğunu açıklamasının ardından kazancını genişletti.