Advertisement

Merkez Bankaları'nın ortak müdahale kararının ardından konuşan Avrupa Merkez Bankası Başkanı Jean-Claude Trichet, Euro Bölgesi hükümetlerinin borç krizini sonlandırmak için daha kararlı adımlar atması gerektiğini savundu.

Trichet, bölgedeki maliye bakanlarının, Polonya'nın Wroclaw kentinde bugün gerçekleştirilecek toplantılarında "birlik" mesajı vermesi gerektiğine dikkat çekti.

"Bazılarının birkaç ay önce düşündüğü gibi normale dönmedik" diyen Trichet, erken harekete geçebilmek için tüm yetkilileri alınan kararları hızlı bir şekilde uygulamaya çağırdı.

18 aydır devam eden krizle mücadele ve Yunanistan, İrlanda ve Portekiz'e kurtarma paketleriyle verilen 256 milyar euro, piyasalarda istikrarı sağlamayı başaramadı. İtalya ve İspanya'ya sıçrayan kriz, Avrupa'daki bankacılık sistemine ve Euro Birliği'nin dağılacağına ilişkin olumsuz söylentileri tetikledi.

Bugün ilk kez bir bir Euro krizi toplantısına katılacak olan ABD Hazine Bakanı Timothy Geithner da Avrupalı maliye bakanlarını eleştirdi. Geithner, 14 Eylül'deki konuşmasında 9.5 trilyon euroluk bir ekonominin küresel güveni geri kazanmak için daha fazla çaba göstermesi gerektiğini söylemişti.