Advertisement

ABD'nin en büyük 5 bankasının kusurlu mortgage kredileri ve usûlsüz haciz davalarından kaynaklanan masrafı 65.7 milyar doları buluyor. Yeni davaların açılması hâlinde bu rakam iki katına çıkabilir.

ABD'nin en büyük bankası Bank of America'nın mortgage kredilerinden kaynaklanan maliyeti 39.1 milyar dolara ulaşırken, Wells Fargo&Co.'nun masrafı da 5.09 milyar doları buluyor.

Bankaların artan maliyetleri, bankacı ve analistleri beklentilerini düşürmeye itiyor.

FBR Capital Markets&Co.'nun analistlerinden Paul Miller, bankaların toplam maliyetinin 121 milyar doları aşabileceğine dikkat çekti.

Mortgage ve haciz davalarının sistemdeki sistematik bir hilekarlığa işaret ettiğini belirten ABD Hazinesi'nin TARP programının araştırmacılarından Neil Barofsky, bu davaların bankaların finansal kriz önesinde müşsterilerine mortgagelar hakkında yalan söylediğini ortaya çıkardığını söyledi.

BU HABERE YORUM YAZ
 
16 Eylül 2011 Cuma, 15:19 Misafir abd deki kanunlar bizde olsa özel bankalar bu kadar rahat at oynatamazlar. yüksek gelirlerinin altında müşteriyi kandırmak var. faiz gelirleri azaln bankalar eft,havale,banka kasa kirası defter işlem ücretlerine süper zamlar yaptı. türk halkı buna tepki vermiyor herkes cebindeki kredi kartıyla övünüyor. 75 yaşındaki annem 2 kefille maaşını alıyordu banka anneme kredi kartı yollamış amaç harcasın %8 faiz koyup emekli maaşını hortumlamak. yılda 50 tl de kart bedeli almak. tavsiyem herkes gelirinin yarısı kadar kredi kartı limiti olmalı. 1 tane yeter gerisini iptal ettirmeli o zaman daha mutlu ol