Advertisement

Çin'in doğrudan yabancı yatırımlarının yükselmesi ve Avrupa Merkez Bankası'nın önde gelen Merkez Bankalarını Avrupalı bankalara dolar likiditesinin sağlanması için harekete geçirmesiyle Çin Borsası değerlenerek, bu haftaki kayıplarını azalttı.

China Merchants Bank Co., Shanghai Securities News'in Merkez Bankası'nın likidite üzerindeki baskıları gevşetmek için bankaların varlıklarını garanti altına almalarına izin verebileceğini yazması üzerine yüzde 1 yükseldi. Çin'in en büyük bakır ve kömür üreticileri Jiangxi Copper Co. ve China Shenhua Energy Co. ham madde üreticilerindeki kazanca öncülük ettiler. Southwest Securities Co. da bir fon yönetimi şirketinin hisselerinden satın alacağını açıklamasının ardından 3 haftanın en büyük artışını kaydetti.

Küresel Merkez Bankalarının nakit piyasalara dolar sağlamasının ardından Euro Bölgesi'nin kısa vadede temerrüte düşeceğine ilişkin risklerin azaldığını belirten Shanghai Kingsun Investment Management&Consulting Co.'nun fon yöneticilerinden Dai Ming, ancak Çin'deki sıkı para politikaları sebebiyle yükselişin sınırlı olabileceğini söyledi.

Şanghay Bileşik Endeksi yüzde 0.4 artışla 2,488.97 puana yükseldi. Endeks bu haftayı yüzde 0.4 aşağıda tamamlayarak, 3. kez üst üste haftalık zarar açıkladı. CSI 300 Endeksi yüzde 0.5 kazançla 2,742.41 puandan işlem gördü.

Şanghay Endeksi bu yıl parasal sıkılaştırmaların etkisiyle yüzde 11 değer kaybetti.