Advertisement

Avrupa merkez bankasının dünkü kararının ekonomik kriz endişelerini yatıştırması ve bakır talebini artıracağı beklentisiyle bakır ikinci günde de yükseldi.

3 ay vadeli bakır Londra Metal Borsası'nda yüzde 0.8 yükseldi ve ton başına 8,778 dolar oldu. Fiyatlar bu hafta yüzde 0.6 değer kaybetti.

14 Eylül'de metal 8,590 doları görerek 11 Ağustos'tan beri en düşük seviyeye inmişti.

Almanya Başbakanı Angela Merkel ve Fransa Cumhrubaşkanı Nicolas Sarkozy bu hafta iflasın eşiğinde olan Yunanistan'ı destekleyeceklerini ve ülkenin euro bölgesinde kalacağını söylemiş ve piyasaları rahatlatmıştı.

Bugün Asya borsaları yüzde 2.4 yükselirken S&P 500 Endeksi ise dün yüzde 1.7 artış kaydetti.

BU HABERE YORUM YAZ
 
16 Eylül 2011 Cuma, 15:00 Misafir bakırda vb emtialarda sanal bir talep var. 10 bin usd si olan kontrat alabiliyor. kaldıraç sistemi sayesinde 10 bin usd si 250 bin usd miş gibi alım yada satım yapıyor. olmayan malı alıp satıyorlar. bu şili ,brezilya vb ülkelerin işine geliyor. kesin kontrat dönemi getirilse sadece üretenlerin alım satım yapmasına izin verilse sorun çözülür. kontratlar alınıp satılıyor fiziki mal satışı yok ortada. fiziki alanlarda bakırı 3 katı fiyatına alıp daha pahalıya üretiyorlar. dünya artık bir köy gibi para abd,ab gibi zenginlerden brezilya ,çin gibi ülkelere akıyor. obama bunu göremiyor