Advertisement

Avrupa'daki karar mekanizmalarının ortak bir şekilde harekete geçmesinin bölgedeki borç krizini çözeceğinin speküle edilmesiyle Avrupa Borsaları dördüncü gününde de değerlendi. Bugün Asya borsaları yükseldi; ABD endeks vadelileri ise geri adım attı.

Avrupa borsalarındaki kazançlara bankalar öncü oldu. Credit Suisse Group AG ve Barclays Plc yüzde 4 prim yaptı. Hermez International SCA, lüks üretim yapan şirketin kurucu ailesinin şirket hakkında açtığı davayı kazanması üzerine yüzde 6.5 düştü.

Stoxx Europe 600 Endeksi yüzde 0.7 değer kazanarak 230.35 puana yükseldi. Endeks bu hafta Avrupa Merkez Bankası'nın, Fed ile anlaşarak piyasalar dolar likiditesi sağlanmasına yönelik ortak müdahalede bulunması ve Almanya-Fransa cephesinden gelen Yunanistan'ın euroda kalacağına ilişkin açıklamaların etkisiyle yüzde 2.5 yukarıda seyrediyor.

Frankfurt'taki Baader Bank AG'nin araştırmacılarından Robert Halver, piyasaların şimdilik Yunanistan'ın euroda kalacağını öğrenmenin etkisiyle rahatladıklarını belirterek, ancak bankalar için hâlâ daha sürdürebilir çözümlerin beklendiğine dikkat çekti.

MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 2; Aralık vadeli S&P 500 kontratları yüzde 0.3 geriledi.