Advertisement

Varant piyasasının Türkiye'de 1.yıldönümüne özel düzenlenen resepsiyonda Bloomberg HT'ye konuşan İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB) Başkanı Hüseyin Erkan, yıl sonuna kadar hisse senetleri repo piyasasının devreye gireceğini açıkladı. Erkan, krizlere alışık Türkiye'de piyasaların, kurumlararası sağlanan güçlü koordinasyon ile olası bir global krizin olumsuz etkilerini rahat atlatabileceğini savundu.
 
Erkan, ''Türkiye, finans krizlerine karşı deneyimli bir ülke. Gerek 90'lı yıllar gerekse 2001 yılındaki krizi geçirmesi piyasalara çok şey öğretti. Burada önemli olan düzenleyici otorite, borsalar, Merkezi Takas Kuruluşu, Merkez Bankası ile sağlanan koordinasyon ve bilgi paylaşımıdır. Bunun dışında piyasayı bozucu, likiditeyi azaltıcı önlemler tamamen ters teper. Geçtiğimiz aylardaki dalgalanmada gelişmiş ülkelerden daha az etkilendik. Son birkaç haftadır İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'nın, diğer piyasalardan olumlu ayrıştığını görüyoruz'' dedi.
 
''KRİZDE BORSALARIN AYRIŞMASI KOLAY DEĞİL''
 
"Global bir kriz ortamında İMKB diğer piyasalardan sürdürülebilir olumlu bir ayrışma gösterebilir mi?" sorumuza Erkan; ''Bunu önceden bilebilmek çok zor. Özellikle global krizlerden her piyasa olumsuz etkileniyor, böyle dönemlerde piyasaların birbirinden ayrışması kolay değil. Temel verilere kimse bakmıyor, herkes nakite dönmeye çalışıyor. Ama zaman içerisinde temel verileri güçlü olan piyasaların olumlu ayrıştığını göreceğiz. Türkiye'de finansal sistemin güçlü oluşu ön plana çıkıyor. Türkiye hzılı büyüyor ve biz dünyanın geri kalanından daha iyi durumdayız. Ancak çok yüksek büyüme oranları da Türkiye için uzun vadeli, çok sürdürülebilir gözükmüyor'' şeklinde yanıt verdi..
 
Hisse senetleri repo piyasası ile ilgili takvimi açıklayan İMKB Başkanı Erkan, ''Biz bu yıl bitmeden hisse senetleri repo piyasasını devreye sokacağız. Takasbank'taki çalışmalar artık son aşamasına geldi. Ödünç piyasasını da bazı yeni uygulamalar ile daha etkin hale getirmeye çalışıyorlar. Önceden iyi işlemeyen ödünç piyasamız vardı. Hisse senedi piyasası bu noktada aradığımız sihirli formül olacağa benziyor'' dedi.
 
''VARANT PİYASASININ AYLIK ORTALAMA İŞLEM HACMİ 379 MİLYON LİRAYA ULAŞTI''
 
Türkiye pazarında birinci yılını tamamlayan varant piyasası ile ilgili Hüseyin Erkan, ''Varant piyasasının bugün aylık ortalama işlem hacmi 379 milyon liraya ulaştı.Özellikle planlamadık ancak dalgalanmanın olduğu bir dönemde, riskten korunmayı hedefleyen araçların gündeme gelmesi yatırımcı açısından avantaj. Bu tür enstrümanların devreye girmiş olması büyük bir şans'' yorumunu yaptı.
 
Hande Berktan
hberktan @bloomberght.com