Advertisement
TÜRKİYE EKONOMİSİ ABONE OL

Petrol İşleri Genel Müdürlüğü, Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı'nın (TPAO), 3 yerde arama ruhsat süresini uzattı, kuruluşa bir yerde de işletme ruhsatı verdi.

TPAO'nun petrol arama ve işletme ruhsatlarıyla ilgili karar, Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlandı.

Buna göre, TPAO'nun Çorum Petrol Bölgesi'nde kanuni süresi 31 Aralıkta sona erecek petrol arama ruhsatı, 31 Aralık 2013'e kadar uzatıldı.

Gaziantep'te, Sivas, Kahramanmaraş ve Malatya illeri için 28 Temmuzda sonra eren petrol arama ruhsatı 28 Temmuz 2013'e, Gaziantep ve Şanlıurfa illeri için de 1 Ağustosta sona erecek olan petrol arama ruhsatı süresi 1 Ağustos 2013'e kadar uzatıldı.

Erzurum bölgesine ait Karadeniz'deki Türk karasuları dışındaki alanı kapsayan ve 25 Nisanda sonra eren petrol arama ruhsatı ise 25 Nisan 2014 tarihine kadar teminat karşılığında 3 yıl süreyle uzatıldı.

Tekirdağ'da ise AmityOil International Pty Limited Şirketi ile TPAO'ya 28 Şubattan itibaren petrol işletme ruhsatının yüzde 50'şer hisselerle 20 yıl süreyle verilmesine, bununla birlikte, arama ruhsatına verilen 2 yıl 6 ay 29 günlük sürenin işletme ruhsatı süresinden mahsup edilmesine karar verildi. Amity Oil International Pty Limited Şirketi ile TPAO'a bu kararın yayımı tarihinde bir adet müşterek işletme ruhsatı verildi.