Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Avrupalı politika yapıcıların bölgedeki borç krizine çözüm getirmede başarılı olamamaları Asya piyasalarını olumsuz etkiliyor. Euro dolar karşısında ikinci günde de düşüşünü sürdürürken, hisse senetleri ve emtia grubu da değer kaybetti. Altın yükselirken, dolar önemli para birimlerinin çoğu karşısında yukarı yönde hareket etti.

Euro dolar karşısında yüzde 1 düşerek, Hong Kong saati ile 10:42'de 1.3553 dolar seviyesine indi. Japonya hisseleri hariç MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 1.5 düşerken, Standard & Poor's 500 (S&P 500) endeks kontratı, endeksin geçen haftaki yüzde 5.4'lük kaybının ardından yüzde 1.6 geriledi. Altın yüzde 0.4 değer kazanarak ons başına 1,820.37 dolar seviyesine çıktı. Bakır yüzde 2 değer kaybederken, petrol yüzde 1.3 geri çekildi. Dolar Endeksi yüzde 0.7 yükseldi. Japonya piyasaları bugün tatil nedeniyle kapalı.

Euro Bölgesi maliye bakanları geçen hafta, 18 aydır süren borç krizinin artık, vergi indirimleri ya da ekstra harcamalar yoluyla ekonomiyi destekleme imkanını bırakmadığını kaydettiler. Bu hafta açıklanacak olan Almanya yatırımcı güveni verisinin düşmesi ve imalat sanayinde yavaşlama olması bekleniyor.

Melbourne'de Pengana Capital Ltd.'den fon yöneticisi Tim Schroeders, "İnsanlar, Avrupa borç krizine güçlü ve olumlu bir tepki için Avrupalı maliye bakanları ile ABD Hazine Bakanı Geşthner arasında pozitif bir ortak hareket umuyor" dedi ve "Aksi halde, belirsizlik daha da artacak ve hiçbir şey çözülmeyecek" yorumunda bulundu.

Yunanistan Başbakanı Yorgo Papandreu'nun kurtarma kredisinin koşullarını yerine getirirp getirememesine bağlı olarak, Yunanistan'ın bu hafta temerrüt riski yine piyasalarda odak konusu olacak. Avrupa Birliği ve IMF yetkilileri, gelecek ay verilecek bir sonraki kredi dilimi için bugün Yunanistan Maliye Bakanı Evangelos Venizelos ile görüşecek.