Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Venizelos Economist tarafından düzenlenen konferansta yaptığı konuşmada, 17 ülkenin ortak para birimi Euro'nun geleceği ve borçlu ülkelerin finansmanına yönelik alınacak kararlar açısından Euro Bölgesi ve ülkesi açısından zor bir hafta olacağını vurguladı.

Bütçe açığının gayrisafi yurtiçi hasılaya (GSYH) oranını bu yıl yüzde 7,6'ya çekmeyi ve harcamalardan çok gelir elde etmeyi hedeflediklerini ifade eden Venizelos, 2012 yılı hedeflerinin ise bütçe fazlası vermek olduğunu kaydetti.

Yunanlı bakan, bu hedeflere ulaşabilmek için şimdi tarihi kararlar alınması gerektiğini, bu kararların alınmaması halinde gelecekte daha sancılı ve kontrolsüz koşullarda almak zorunda kalacaklarını vurguladı.

İki hafta içinde Parlamentoya sunulacak 2012 bütçesinin harcama kesintilerine odaklanacağını belirten Venizelos, AB ve IMF finansal yardım paketinin 8 milyar euro değerindeki 6'ncı kredi diliminin serbest bırakılacağına olan inancını dile getirdi.

Ülke ekonomisinin bu yıl yüzde 5,5 daralacağını öngördüklerine işaret eden Venizelos, hükümetin özelleştirmeleri ve reformları gecikmeden uygulaması gerektiğinin altını çizdi.

Venizelos'un Uluslararası Para Fonu (IMF), Avrupa Birliği (AB) ve Avrupa Merkez Bankası (ECB) yetkilileri ile öğleden sonra telekonferansla görüşmesi bekleniyor.