Advertisement

Traa, The Economist tarafından düzenlenen konferansta yaptığı konuşmada, Yunanistan ekonomisinin bu yıl yüzde 5,5, gelecek yıl ise yüzde 2,5 oranında daralmasını öngördüklerini belirtti.

Dört yıl üstüste daralan ülke ekonomisinin, 2013 yılında resesyondan çıkmasını beklediklerini ifade eden Traa, Yunanistan programının zor bir dönemeçten geçtiğine dikkati çekti.

''Reformlar yeniden canlanmadan toparlanma gerçekleşemez'' diyen Traa, Yunanistan ekonomisinin gelecek yılın sonunda toparlanması, 2013'te de büyümeye geçmesinin beklendiğini vurguladı.

Traa, ''Top, şimdi Yunanistan sahasında. Reformların uygulanması gerek'' diyerek, Yunanistan'ın Avrupa Birliği (AB) ve IMF kurtarma planı çerçevesinde üzerinde uzlaşılan reformları uygulaması ve vergi toplamayı iyileştirmesi gerektiğini ifade etti.

Bob Traa ayrıca Yunanistan'ın hedeflerinin karşılanması için ek tedbirler alması gerekeceğine de dikkati çekerek, özellikle mali anlamda ülkenin ihtiyacı olan yapısal reformları başarması için politik olarak birarada olduğunu göstermesinin önemine vurgu yaptı.