Advertisement

ABD endeks vadeli kontratları, Avrupa borç krizinin kötüleşmekte olduğu endişelerine bağlı olarak düşüyor. Bu hareket, New York Borsası açıldığında, Standard & Poor's 500 (S&P 500) Endeksi'nin, 2009 yılından bu yana üçüncü en hızlı haftalık çıkışını gerçekleştirdikten sonra düşebileceğini işaret ediyor.

Citigroup Inc. ve Bank of America Corp., Avrupalı bankaları içeren endeksin yüzde 2.9 düşmesinin ardından, New York'taki ilk işlemlerde en az yüzde 2'lik değer kayıpları yaşadı. ABD'nin en büyük aluminyum üreticisi Alcoa Inc., baz metal fiyatlarındaki düşüşe bağlı olarak yüzde 2.2 geriledi.

Aralık vadeli S&P 500 endeks kontratı yüzde 1.5 düşerek, New York saati ile 07:03'te 1,193.4 puana indi. Gösterge endeks geçen hafta yüzde 5.4 yükselerek, Temmuz başından bu yana en büyük çaplı haftalık çıkışını gerçekleştirdi. Dow Jones endeks kontratı ise 144 puan ya da yüzde 1.3 düşüşle 11,302 puana indi.

Uluslararası denetçilerin Yunanistan Başbakanı Yorgo Papandreu'nun kurtarma kredisinin koşullarını yerine getirip getirememesini değerlendirmelerine bağlı olarak, Yunanistan'ın bu hafta temerrüt riski yine piyasalarda odak noktası olacak. Yunanistan Başbakanı, önümüzdeki yedi "kritik" gün ülkede kalmasının gerektiğini belirterek, dün başlaması gereken ABD ziyaretini iptal etmişti.

Hong Kong'da Baring Asset Management'tan çoklu varlık strateji müdürü Khiem Do, "Yunanistan'ın durumu son safhasına geliyor" dedi ve "Yunanistan ilave fon almazsa, bu ülke için bazı tavizler verilebilir. Bu da İspanya, İtalya ve Portekiz gibi ülkelerde domino etkisi yaratabilir. Piyasanın korktuğu bu" yorumunda bulundu.