Advertisement

Avrupa'daki krizin derinleştiğine dair endişelerin altına olan talebi artırmasıyla metal fiyatları sert düşüşünü sonlandırdı.

Spot altının ons fiyatı yüzde 0.4 artarak 1,785.72 dolardan işlem gördü. Metal dün Yunanistan endişelerinin doları taşımasıyla yüzde 1.8 değer yitirmişti. New York'ta Aralık teslim altının onsu yüzde 0.3 arttı ve 1,783.90 dolar oldu.

Dün kredi derecelendirme kuruluşu Standard and Poor's, İtalya'nın 'A ' olan uzun vadeli kredi notunu bir basamak düşürerek 'A'ya çekti. İtalya, böylece İspanya, İrlanda, Portekiz ve Yunanistan'dan sonra kredi notu düşen ülkeler arasına katıldı. Gelen not indiriminin ardından euro ve Asya hisseleri değer kaybetti. Düşen emtia ve hisse senetlerinden kaçan yatırımcının dolara yönelmesiyle dolar endeksi ise üçüncü günde de yükseldi.

Çin'deki Haitong Futures'ta analist olan  Zhang Qian, "Avrupa'nın sorunları tek gecede çözülecek problemler değil, İtalya'nın not indirimi de bunu kanıtlar nitelikte. Dolayısıyla altının ralli yapması için nedenler var" diye konuştu.

Spot gümüşün ons fiyatı yüzde 0.4 gerileyerek 39.4975 dolar olurken spot platin ise 1,775.25 dolar/ons oldu. Spot paladyumun ons fiyatı ise yüzde 0.3'lük artışla 716.63 dolardan işlem gördü.