Advertisement

Asya hisse senetleri, İtalya'nın kredi notunun düşürülmesinin Avrupa2da borç krizinin kötüleşmekte olduğu endişelerini artırması ve buna bağlı olarak, ihracatçılar, bankalar ve emria üreticilerinin kar görünümlerinin bozulabileceği endişeleri ile değer kaybetti. Böylelikle, iki hafta üst üste düşen gösterge endeks, kayıplarını daha da genişletti.

Dünyanın en büyük madencilik şirketi BHP Billiton Ltd., ham petrol ve metal fiyatlarındaki düşüşlerin etkisi ile, Sydney'deki işlemlerde yüzde 1.8 geriledi. Satışlar bakımından ikinci büyük madencilik şirketi olan Rio Tinto Group, dünkü kayıplarını genişletti ve yüzde 1.6 değer kaybetti. Sony Corp., Tokyo Borsası'nın dünkü tatilin ardından tekrar açılması sonrası, yüzde 3.9 düştü ve ihracatçı şirketlerine gelen satışlara öncülük etti.

Ülkenin en büyük ikinci mobil telefon operatörü China Unicom (Hong Kong) Ltd., abone sayısındaki hızlı artışın etkisi ile Hong Kong'daki işlemlerde yüzde 3.5 değer kazandı.

MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 1 düşerek, Tokyo saati ile 13:23'te 117.23 puana indi. Endekste yükselen bir hisse akrşılığı iki hisse değer kaybetti. Endeks son iki haftada, Avrupa krizinin yayılmakta olduğu endişeleri ve ABD ekonomisindeki yavaşlama işaretlerine bağlı olarak düşmüştü.

Colonial First State Global Asset Management'ın Sydney ofisinden kıdemli yatırım analisti Belinda Allen, "İtalya'nın notunun düşürülmesi, ülke borç sorununun Yunanistan'dan İtalya ve İspanya'ya yayılmakta olduğu endişelerini yeniledi" dedi ve "Piyasalar, Avrupa'daki sorunlara kolay bir çözüm olmadığını anlıyor" değerlendirmesinde bulundu.