Advertisement

Gelişen piyasa hisse senetleri, İtalya'nın notunun düşürülmesinin Avrupa borç krizinin küresel büyümeyi yavaşlatacağı endişelerini artırması sonucu değer kaybetti. Bu hareketle birlikte, gösterge endeks son 14 ayın en düşük kapanışını yapmaya hazırlanıyor.

MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi yüzde 0.5 düşerek, Singapur saati ile 13:21'de 944.82 puana indi ve 8 Temmuz 2010'dan bu yana en düşük kapanışını yapmaya hazırlanıyor. Endonezya'da Jakarta Bileşik Endeksi yüzde 1.8 ve Filipinler Borsası Endeksi yüzde 2.1 düştü. Çin'de Şanghay Bilesşik Endeksi son 14 ayın en düşük seviyesşnden toparlanırken, Hindistan'da Sensitive Endeksi, ülke para birimi rupee'nin son iki yılın en düşük seviyesine gerilemesinin etkisi ile yüzde 1.2 yükseldi.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor's (S&P), İtalya'nın kredi notunu, yavaşlayan büyüme ve "kırılgan" hükümetin ağır borç yükünü hafifletemeyeceği endişelerine bağlı olarak, "A+"dan "A"ya düşürdü. Yunanistan, temerrütten kurtulmak için dün kreditörlerle yapılan "verimli" görüşmelerin ardından bugün bir görüşmenin daha olacağını açıkladı. Fed, bugün açıklanacak ABD konut başlangıçları ve inşşat izinleri verilerinin düşmesinin beklendiği bir ortamda, iki günlük toplantısına başlıyor.

Şanghay'da Guotai Junan Securities Co.'dan stratejist Zhang Han, "Avrupa krizi, yatırmcıların şirket karlarına yönelik endişelerini daha da artırdı" dedi.

MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi bu yıl yüzde 18 düştü ve gelişmiş piyasaların hisse senetlerini içeren MSCI Dünya Endeksi'ndeki yüzde 9.8'lik kaybı oldukça aştı. Gelişen piyasalar endeksinin değerlemesi, şirket kar tahminleri toplamının 9.9 katı düzeyine geriledi. Bu verinin dört yıllık ortalaması 12.3.