Advertisement
TÜRKİYE EKONOMİSİ ABONE OL

Kredi Derecelendirme Kuruluşu Standard And Poor's'un Türkiye'nin notunu yükseltmesinin ardından Borsada sert yükseliş görülürken dolar ve euroda ise geri çekilme yaşandı.

İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB) 100 Endeksi, S&P'nin not kararının ardından seansın ilk 45 dakikalık bölümünde önceki kapanışa göre 2.539,50 puan ve yüzde 4,37 artışla 60.676,00 puan düzeyinde seyrediyor.

Endeks günlük bazda da yüzde 4,73 artıda görünüyor.

Bu dakikalarda en çok değer kazanan hisseler ise Netaş Telekom, Sönmez Flament, Yapı Kredi Bankası, Koç Holding ve Akbank olarak öne çıktı.

Kararın ardından Döviz piyasasında ise gerileme yaşandı. Serbest piyasada sabah saatlerinde 1,8150 lira seviyelerine çıkan dolar, S&P'nin not artırım kararının ardından bir miktar düşüş yaşayarak 1,7800 düzeyine kadar geriledi.

Euroda ise sabah 2,4700 olan satış fiyatı bu dakikalarda 2,4400 liraya geriledi. 2 yıllık gösterge tahvilin faizi ise yüzde 8'in altına geriledi ve yüzde 7.96 seviyesine indi.

S&P, Türkiye'nin ''BB '' olan yerel para cinsinden kredi notunu ''BBB-''ye yükseltmesi ve kredi not görünümünü ''pozitif'' olarak belirlemiş, döviz cinsinden kredi notunu ise ''BB'' düzeyinde bırakmıştı.

A Bank fon yönetiminden sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Tolga Şenefe, S&P'nin not artırım kararını Bloomberg HT'ye değerlendirdi. Şenefe, "Bu karışık ortamda gelişmiş ülkelerin kredi notlarının aşağı yönlü revize edildiği bir dönemde bu artış çok olumlu bir haber. Tam bir yatırım yapılabilir seviye olmadı ancak en azından bunun habercisi olması açısından önemli. Açıklamada, cari açığın altı çiziliyor. Bu hemen düzelecek birşey değil Ancak onun düzelme trendine girmesiyle tüm rating kuruluşları harekete geçecektir" diye konuştu.

Garanti Yatırım Stratejisti Gizem Öztok Altınsaç da not artırımına ilişkin olarak, "S&P'nin notundan anladığımız Türkiye'de finansal sistemin oldukça iyi gittiği yönünde. Diğer ekonomik değişkenlerin de seyri olumlu. Bu hareket ilerleyen dönemde Türkiye'nin yatırım yapılabilir seviyeye çıkacağı yönünde algılanabilir. Fakat bugünkü S&P hareketi global piyasalarda geçerliliği olan yatırım yapılabilir seviye değil" ifadelerini kullandı.