Advertisement

Yunanistan, kurtarma paketinden gelen fon akışının devam etmesi için bütçe kısıntılarını hızlandıracağını açıkladı. Hükümet böyleikle, resesyonun derinleşmesine neden olan ve temerrütten kurtulacağına yönelik şüpheleri gideremeyen kemer sıkma tedbirlerini daha da genişletecek.

Başkent Atina'da metro, tramvay, tren, otobüs ve troleybüs çalışanları ve devlet okullarındaki öğretmenler, emekli maaşları ve işçilere yapılan ödemelerdeki kesintileri protesto etmek amacıyla bugün 24 saatlik greve gittiler. Hava kontrol görevlilerinin üç saat işi bırakmaları nedeniyle, Atina Uluslararası Havaalanı'nda uçuşlarda aksamalar olacak.

Devlet memurları ve emekli maaşlarından yapılacak son kesintiler, 110 milyar euroluk (151 milyar dolar) kurtarma paketindeki hedeflerin tutturulabilmesi gelecek ayki kredi diliminin alınabilmesi için uluslararası kreditörler tarafından talep edildi.

Oxford Üniversitesi'nden Jens Bastian, "Bu kesintiler, Başbakan Yorgo Papandreu'ya en büyük açığın, yani 'güvenilirlik açığının' azaltılması olanağını verecek" dedi ve uluslararası hedeflerin tutturulmasının ve kamu hizmetlerinin maliyetlerinin düşürülmesinin "ulusal bir aciliyet meselesi" olduğunu sözlerine ekledi.

Maliye Bakanı Evangelos Venizelos yarın IMF yıllık toplantılarına katılmak üzere Washington'a gidecek ve bu IMF Başkanı Christe Lagarde ile de bir görüşme yapacak.

Venizelos, Papandreu2nun dün bütçe ksııntılarını tamamlamak için kabinesini toplamadan önce parlamentoda yaptığı konuşmada, "Acil kredilerin alınmaması durumunda, sistem, finans sektörü ve reel ekonominin durma riski var" uyarısında bulundu.

BU HABERE YORUM YAZ
 
22 Eylül 2011 Perşembe, 14:37 Misafir yunanistan'ın avro dan çıkması durumunda ortam düzelecek... hala inat ediyorlar..