Advertisement

Dünyanın en hızlı büyüyen ekonomisi Çin'in Merkez Bankası Başkanı'nın ülkenin önceliğinin enflasyon olduğunu söylemesiyle sıkı para politikalarının ekonomik büyümeyi yavaşlatacağına ilişkin spekülasyonları artırmasıyla Çin Borsası sert düşüş kaydetti. Şanghay Bileşik Endeksi son 14 ayın en düşük seviyesine işaret etti.

Poly Real Estate Group Co., China Business News'te yer alan Chongqing şehrinin villalar üzerinde emlak vergisi uygulanacağı haberinin ardından yüzde 2.3 değer kaybetti. Kweichow Moutai Co., fiyat artışının kazançları etkileyeceğine ilişkin endişeler sebebiyle 3 ayın en düşük seviyesine geriledi. Çin'in en büyük ikinci kömür üreticisi China Coal Energy Co., şirketin ana grubunun hisse artışına gitmesi üzerine yüzde 1.9 değerlendi.

Şanghay Bileşik Endeksi yüzde 0.5 düşüşle 2,421.09 puana gerileyerek, 8 Temmuz 2010'dan bu yana en düşük kapanışına yöneldi. Endeks geçtiğimiz hafta da yüzde 2 düşüş kaydetmişti. CSI 300 Endeksi yüzde 0.6 kayıpla 2,653.34 puandan işlem gördü.

Yasakoyucuların sıkı para politikalarını kısa vadede gevşetmeyeceğini belirten Dazhong Insurance Co., piyasanın hâlâ taban seviyesi arayışında olduğunu söyledi. Wu Kan, ancak değerlemelerin çok düşük olması sebebiyle, düşüşün çok sert olmayacağını öngörerek, "piyasalar birçok belirsizlikle karşı karşıya ve en büyük risk de deniz aşırı ülkelerden kaynaklanıyor" dedi.