Advertisement
Bloomberg HT'ye konuşan Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'nin Akdeniz'de petrol arama çalışmaları ile yarattığı gerilimi, insansız hava aracı ANKA'ların Türk Silahlı Kuvvetleri'ne teslim sürecini ve savunma sanayindeki son gelişmeleri değerlendirdi.
 
Yılmaz, savunma sanayinde kullanılan ürünlerin yerlileştirilmesi konusunda ''Silahlı Kuvvetlerimizi yerli ürünlerle donatamazsanız savaş zamanı düşmanın insafına kalmışsınız demektir. Gerçek savunma sanayi kurabilmek için başkasının iznine tabi olmadan yüzde yüz yerli ürünlerle sağlayabiliyor olmanız lazım.Türkiye hangi aşamada diye baktığımızda savunma sanayinde kullanılan ürünlerin yüzde 52'si yerli üretimdir.Önümüzdeki hafta milli gemimizin de teslimatını gerçekleştireceğiz'' dedi. 
 
''ENİNDE SONUNDA BARIŞ MASASINA GELECEKLER''
 
Güney Kıbrıs Rum Kesimi'nin Akdeniz'de petrol arama çalışmaları ile ilgili Yılmaz  ''Herkes hukuka saygılı olsun. Güney Kıbrıs, adanın tamamını temsil etmiyor. Dolayısıyla Kıbrıs'ın tamamına ait bir zenginliği ne kendisi kullanabilir ne de başkalarına kullandırtabilir. Bu uluslaraarası hukuka aykırıdır'' ifadesini kullandı.
 
Bakan Yılmaz, 'Şu ana kadar Annan Planı ortaya kondu ve Türk tarafı 'Evet' derken Rum tarafı ise 'Hayır' dedi. Özeti bir taraf Birleşmiş Milletler tarafından hazırlanan rapor çerçevesinde davranılmasını istiyor, diğer taraf ise Birleşmiş Milletlerin raporuna çekimser bakıyor'' dedi. Milli Savunma Bakanı Yılmaz, Akdeniz'de petrol arayan ülkeler ile ilgili de 'eninde sonunda barış masasına gelecekler' dedi.
 
''ANKA'LARI HAZİRAN AYINDA TSK'YA TESLİM EDİYORUZ'' 
 
Bakan Yılmaz ''HERON'ların motorlarının bakım ihtiyacı var. Şu an elimizde olan HERON'lar uçmakta, bakım ihtiyacı olanların da bakımlarının ardından Türkiye'ye gönderilmesi gerek. Gönderilmez ise de güvenlik zaafiyeti olmayacaktır. Çünkü biz insansız hava araçları ürettik ve Silahlı Kuvvetleri'ne 150'den fazlasını verdik. ANKA'ların kalitesi HERON'lardan çok daha yüksek. 30bin feet yüksekliğe çıkan ANKA'ları 2012 yılının Haziran ayında Türk Silahlı Kuvvetleri'ne teslim etmiş olacağız. İhtiyaç duyulması halinde eğitim uçaklarımıza da kamera takıp kullanabiliriz'' açıklamasını yaptı.
Hande Berktan
hberktan @bloomberght.com