Advertisement

Gelişen piyasa hisse senetleri, Avrupalı politika yapıcıların küresel büyümeyi tehdit eden ülke borç krizine çözüm bulamamalarına yönelik endişelerle satıcılı seyretti. Gösterge endeks, bu satışlarla birlikte son iki yılın en düşük seviyesine indi.

MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi yüzde 2.2 düşerek, Singapur saati ile 14:12'de 842.82 puana indi. 3 Eylül 2009'dan bu yana en düşük seviyesinden kapanmaya hazırlanan gösterge endeks, geçen hafta yüzde 12'lik hızlı bir düşüş göstermişti. Tayland'da SET Endeksi, merkez bankasının büyüme tahminlerini düşürebileceğini açıklamasının ardından yüzde 7.8 ile bölgede en hızlı düşüş gösteren endeks olurken, Endonezya'da Jakarta Bileşik Endeksi ve Filipinler Borsası Endeksi yüzde 4'ün üzerinde kayıplar gösterdi.

Citigroup Inc.'nin Hong Kong ofisinden stratejist Markus Rosgen, "Volatilite, AVrupa'nın insanlar tarafından güvenilir bulunacak bir planla gelene kadar sürecek" dedi ve Aynı zamanda, hisse senedi piyasaları ucuz ve gittikçe daha da ucuzlamakta. Herkes Avrupa'yı gözlüyor" yorumunda bulundu.