Advertisement

ABD endeks vadeli kontratları, yatırımcıların politika yapıcıların Avrupa'nın borç krizine tepki vereceği beklentisi ile yükseldi. Bu hareket, New York Borsası açıldığında, Dow Jones Endeksi'nin Ekim 2008'den bu yana gerçekleştirdiği en büyük çaplı haftalık düşüşünü tersine çevirebileceğini işaret ediyor.

Dünyanın en büyük jet motoru üreticisi General Electric Co. ve ABD'^nin en büyük aluminyum üreticisi Alcoa Inc., New York'ta ilk işlemlerde değer kazanırken, McDonald’s Corp. hisseleri AVrupa'daki işlemlerde yükseldi.

Aralık vadeli Standard & Poor’s 500 (S&P 500) endeks kontratı yüzde 1.2 yükselerek, New York saati ile 06:53'te 1,143.7 puana çıktı. Bu kontrat gün içinde yüzde 1.3'lük düşüş göstermişti. Dow Jones endeks kontratı ise 99 puan ya da yüzde 0.9 yükselişle 10,796 puana ulaştı.

Maliye bakanları ve merkez bankaları başkanları, Avrupalı yetkililere, Yunanistan'ın temerrüte çok yakın olması ile birlikte, 18 aydır süren borç krizini çözmek için çabalarını yoğunlaştırmaları yolunda baskı yapıyor. Kanada Merkez Bankası Başkanı Mark Carney, Avrupa'nın kurtarma fonunun 1 trilyon euro (1.3 trilyon dolar) gerekebileceğini kaydetti. İngiltere Maliye Bakanı George Osborne, 3-4 Kasım'da Fransa'nın Cannes kentine yapılacak G20 toplantısında borç krizine çözüm bulunması gerektiğini söyledi.

Chicago merkezli Harris Private Bank, "Piyasa halihazırda Yunanistan'ın temerrütünü fiyatlıyor" dedi ve "Piyasa ucuz hale geliyor" yorumunda bulundu.