Advertisement

ABD Hazine Bakanı Timothy Geithner dahil olmak üzere maliye liderlerinin, borç krizinin çözülmesine ilişkin çabaların artırılması çağrılarında bulunması üzerine Avrupa Borsaları ve ABD endeks vadelileri önceki kayıplarını telafi ederek değer kazandı; euro kayıplarını durdurdu. Bakır, altın ve gümüş ise emtiadaki düşüşe öncülük etti.

Stoxx Europe 600 Endeksi önceki yüzde 1.4 düşüşünün ardından yüzde 2.8 yükseldi. Standard&Poor's 500 Endeks Vadelileri ise  yüzde 1.8 değerlendi. Euro, yen karşısında yüzde 0.2 düşüş kaydederken, Dolar Endeksi de yüzde 0.6 geriledi. 10 yıllık hazine tahvillerinin getirisi 2 baz puan düştü; Yunanistan'ın 2 yıllık tahvillerinin faizi 166 baz puan artış kaydetti. Bakır 7. gününde de değer kaybederken, petrol geri sıçradı.

Uluslararası Para Fonu IMF'nin yıllık toplantılarında konuşan Geithner, Yunanistan'ın öncülüğünde başlayan borç krizinin çözülmemesinin, bankaları tehdit ettiğini ve çok önemli riskler taşıdığına dikkat çekti.

Kanada Merkez Bankası Başkanı Mark Carney, bölgedeki krizin çözümü için 1 trilyon euroya ihtiyaç duyulabileceğini belirtirken, Almanya Başbakanı Angela Merkel de Euro Bölgesi liderlerinin Yunanistan için bir güven duvarı oluşturması gerektiğini söyledi.

Piyasaların Yunanistan'ın temerrüte düşme ihtimalini zaten fiyatlamakta olduğunu belirten Harris Private Bank'ın yatırım müdürü Jack Ablin, piyasaların ucuzlaşmaya başladığının altını çizdi.