Advertisement

Türk-İş tarafından çalışanların geçim koşullarını ortaya koymak amacıyla 24 yıldan bu yana her ay düzenli olarak yapılan ''Açlık ve Yoksulluk Sınırı Araştırması''nın eylül sonuçlarına göre 4 kişilik bir ailenin mutfak enflasyonundaki bir aylık artışın yüzde 2,34 olarak hesaplandığı, yıllık artışın ise yüzde 7,11 olarak gerçekleştiği belirtildi.

2011 Eylül ayı sonuçlarına göre, 4 kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapılması gereken gıda harcaması tutarının (açlık sınırı) 902 lira 41 kuruş, gıda harcaması ile birlikte giyim, konut (kira, elektrik, su, yakıt), ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer harcamaların toplam tutarının (yoksulluk sınırı) 2 bin 939 lira 45 kuruş oldu.

Konfederasyondan yapılan yazılı açıklamada, Ramazan döneminde ertelenen zamların bir bir uygulanmaya başlamasıyla aile bütçesinde sarsılma yaşandığı belirtildi.

BU HABERE YORUM YAZ
 
27 Eylül 2011 Salı, 11:11 Misafir türk-iş artık bu araştırmayı yapmaktan vazgeçsin,ülkemiz koşullarında emekli maaş ortalaması 700 lira,asgari ücret 650 lira ise bu rakamlar insanların moralini bozmaktan öte bir işe yaramaz,zaten ne maksatla bu araştırma yapılıyor anlamış değilim.