Advertisement

ABD hisse senetleri, politika yapıcıların Avrupa borç krizinin daha da kötüleşmesini önlemek için harekete geçeceği beklentileri ile yukarıda açıldı. Dow Jones Endeksi dün son bir ayın en hızlı yükselişini gösterdikten sonra, bu kazancını genişletti.

Bank of America Corp. ve JPMorgan Chase & Co., Avrupa bankalarındaki yükselişin ardından en az yüzde 2.4 değer kazandı. Alcoa Inc. ve Chevron Corp., yüzde 3.2'nin üzerinde değer kazandı ve emtia üreticilerine gelen alımlara öncülük etti. Apple Inc., JPMorgan analisti Mark Moskowitz'in, Asya'daki meslektaşlarının şirketin iPad siparişlerinin düştüğü yönündeki araştırma raporunun, ABD'deki analistlerin görüşünü temsil etmediğini açıklamasının ardından yüzde 0.7 yükseldi.

Standard & Poor's 500 (S&P 500) Endeksi yüzde 1.9 yükselerek, New York saati ile 09:39'da 1,185.20 puana çıktı. Gösterge endeks, Avrupa2nın borç krizinin çözümüne yönelik iyimserlikle yükselmedem önce, geçen hafta dört günde yüzde 7.1 düşmüştü. Dow Jones Endeksi ise 219.52 puan ya da yüzde 2 yükselerek 11,263.38 puana ulaştı.

Philadelphia'da PNC Wealth Management'tan şef yatırım yetkilisi James Dunigan, "Avrupa'nın birşeyler yapması gerektiğini söyleyen koronon sesi yükseliyor" dedi ve "Eğer bıçak sırtından uzaklaşır ve resesyondan kaçınırsak, şüphesiz burada değer var" yorumunda bulundu.

S&P 500 Endeksi 30 Haziran'dan bu yana yüzde 12 düştü ve küresel ekonominin yavaşlamakta olduğu endişelerine bağlı olarak, 2008'den bu yana en büyük çaplı çeyrek dönem düşüşünü gerçekleştirmeye hazırlanıyor.