Advertisement

Yunanistan henüz ilk kurtarma paketinin 8 milyar euroluk altıncı dilimini alamadı. 109 milyar euroluk ikinci kurtarma planı için ise tartışmalar sürüyor.

Financial Times gazetesinin haberine göre Euro Bölgesi ülkeleri arasında Yunanistan'ın ikinci kurtarma paketine ilişkin anlaşmazlık çıktı.

17 Euro Bölgesi ülkesi arasından 7'si özel kreditörlerin Yunanistan tahvillerinde daha fazla zarar yazmasını istiyor. Bu da 7 ülkenin Yunanistan'a yardım için özel sektörden daha fazla fedekarlık beklediği anlamına geliyor.

Haber, Amerikan Borsalarının kapanışına yakın bir zamanda gelmesi sebebiyle New York borsasında kazançlar sınırlandı.

Financial Times’ın üst düzey Avrupalı yetkililere dayandırdığı haberine göre, Euro Bölgesi ülkeleri özel sektörün tahvil katkısına ilişkin bölünme yaşandı.

Almanya ve Hollanda özel sektörün Yunan tahvilleri konusunda daha fazla katkı yapmasını isterken, Avrupa Merkez Bankası ve Fransa bu görüşe karşı çıkıyor.

Gazeteye konuşan kaynaklar ise Yunanistan konusunda “saç tıraşı”na ilişkin Almanya içinde dahi bir görüş ayrılığı olduğunu, ılımlı ya da daha sert tarafların olduğunu belirtti.

Yunanistan Başbakanı George Papandreou ve Almanya Başbakanı Angela Merkel arasında Berlin'de gerçekleştirilen görüşmelerde ise Papandreou, Almanların Yunanistan'ın elinden gelen her şeyi ortaya koyduğunu görmesini istedi.

Son ekonomik gelişmelerin ardından ve Yunanistan'ın kemer sıkma programlarını yavaş uygulamaya koyması sebebiyle yetkililer Yunanistan'ın önümüzdeki 3 yıl için kaynak ihtiyacının 172 milyar euroyu aşacağını düşünüyor.