Advertisement

Yunanistan Başbakanı George Papandreou, ülkesini girdiği borç çıkmazından kurtarmak için çaba harcarken Almanya'da Başbakan Angela Merkel ile görüştü. Merkel'in destek mesajını alan Papandreou'ya bir iyi haber de ülkesinin parlamentosundan geldi.

Yunanistan'da, mali krizin aşılmasına yönelik alınan önlemler çerçevesinde taşınmaz mal varlıklarına ek vergi getirilmesini öngören yasal düzenleme parlamentoda yapılan oylamada kabul edildi.

Yasal düzenleme, iktidar ile muhalefet partileri arasında sert tartışmaların yaşandığı oylamada, 155 ''evet'' oyu ile kabul edildi. Oylamada Papandreou’nun partisi Pasok milletvekillerinin tamamı ''evet'' oyu kullandı.

Taşınmaz mal varlıklarına ek vergi getirilmesiyle ilgili yasal düzenleme, Lilise'ye ve hayır kurumlarına ait mal varlıklarını muaf tutarak, elektriği olan tüm mal varlıklarına belirsiz bir süre için, bulunduğu bölgeye göre metre karede 20 euroya kadar varan ek vergiler getirilmesini öngörüyor.

Bu arada, Yunanistan Parlamentosu’nda oylamanın yapıldığı sırada, hükümetin ekonomi politikasına itiraz ederek, yeni vergileri protesto eden ''bıkkın ve öfkeli''ler Sintagma meydanında protesto gösterileri yaptı.

Parlamento çevresindeki yolları trafiğe kapatarak hükümet aleyhinde sloganlar atan göstericilerle polis arasında zaman zaman gerginlik yaşandı.