Advertisement

Asya piyasaları bugün açıklanacak olan ekonomik verilere yönelik beklentilerden olumsuz etkileniyor. Güvenli liman niteliğindeki Japon yeni değer kazanırken, emtia fiyatları dört ayı aşkın sürenin en hızlı yükselişini gösterdikten sonra geriledi. Asya hisse senetleri kayıp ve kazanç bölgeleri arasında dalgalanırken, ABD endeks vadelilerindeki düşüş, Standard & Poor's 500 (S&P 500) Endeksi'nin üç günlük rallisini sona erdirebileceğini işaret ediyor.

Japonya para birimi, Tokyo saati ile 13:13'te, dolar karşısında yüzde 0.3 yükselerek 76.58 ve euro karşısında yüzde 0.5 değer kazanarak 103.82 seviyesine geldi. Petrol fiyatları New York'ta yüzde 1.5 ve bakır fiyatları yüzde 2.2 geriledi. MSCI Asya Pasifik Endeksi güniçinde yüzde 0.5 yükseldikten sonra önceki kapanış seviyelerine geriledi. Aralık vadeli S&P 500 endeks kontratı yüzde 0.5 düştü. 10 yıl vadeli ABD Hazine tahvili dört günde ilk kez değer kazanırken, tahvil riskleri arttı.

Bugün ABD'de açıklanacak olan dayanıklı tüketim mallari siparişleri verisinin düşmesi ve Avrupa'da Tüketici Güveni endeksinin son iki yılın en düşük seviyesine gerilemesi bekleniyor. Öte yandan, Güney Kore'de merkez bankası, imalatçıların güveninin son 21 ayın en düşük seviyesinde kaldığını açıkladı. Hisse senetleri ve emtia grubu dün, Yunanistan Başbakanı Yorgo Papandreu'nun yeni vergi paketini parlamentodan geçirmesi ve Almanya Başbakanı Angela Merkel'in temerrütten korumak için Yunanistan'a yardım taahhüdünde bulunnmasının ardından değer kazanmıştı.

Singapur'da LGT Capital Management'tan küresel stratejist Mikio Kumada, "Bu rahatlama rallisi gerçeklerden ziyade umutlara dayanıyor. Günün sonunda, geniş resim; hisse senetlerinde küresel anlamda ayı piyasasında olduğumuz ve bu gibi umut dalgalarının geleceği ve ardından hayalkırıklıklarının geleceği ve gerçeğin ortadan kalkmakta olduğu" dedi ve "Genel anlamda, son birkaç günde geniş resimde bir iyileşme olmadı ve bunun tersi daha gerçekçi bir durum. Avrupa'da sorunlar duruyor" yorumunda bulundu.