Advertisement

Çin para birimi yuan, Çin Merkez Bankası'nın yuan referans kurunu reklor seviyede belirlemesinin ardından son yedi haftanın en hızlı yükselişini gerçekleştirdi. Bu hareket, politika yapıcılarının, enflasyonu önlemenin bir aracı olarak, para birimini güçlendirme taraftarı olduğu spekülasyonlarını destekliyor.

Çin Merkez Bankası yuanın dolar karşısında günlük referans kurunu yüzde 0.21 yukarıda belirleyerek, Temmuz 2005'ten bu yana en yüksek seviyesi olan 6.3623'e çıkardı. Böylelikle hem para birimi hem de günlük referans kur, 11 Ağustos'tan bu yana en hızlı yükselişini gerçekleştirdi. Çin'de tüketici fiyatları Ağustos ayında yıllık yüzde 6.2 arttı. Tüketici enflasyonu Temmuz ayında yüzde 6.5 ile son üç yılın en yüksek seviyesinde gerçekleşmişti.

Hong Kong'da BWC Capital Markets'in Döviz bölümü müdür yardımcısı Edmond Law, "Bugünkü referans kuru, Çin'in enflasyonu güçlü para birimi ile terbiye etme kararlılığını yansıtıyor" dedi ve Enflasyonun Ağustos ayında yavaşlaması, aynı dönemde yuandaki yükselişle uyumlu. Yuanın güçlendirilmesinin, fiyatları kontrol altına almada faydalı olduğu kanıtlandı" yorumunda bulundu. Yuan geçen ay yüzde 0.9 değer kazandı.

Yuan dolar karşısında yüzde 0.23 yükselerek, Şanghay saati ile 10:10'da 6.3842 seviyesine yükseldi ve bu artış, çeyrek dönemdeki yüzde 1.252lik çıkışa destek oldu. Hong Kong'da kıyı piyasasında, yuan, son iki gündeki yüzde 0.85'lik çıkışının ardından yüzde 0.57 daha kazanarak 6.4205'e yükseldi.