Advertisement

Avrupa hisse senetleri, bazı ülkelerin özel bankalara tuttukları Yunan tahvilleri için daha fazla zarar yazmaları talebinde bulundukları yönündeki haberlere bağlı olarak düştü. Gösterge endeks, son 16 ayın en hızlı üç günlük yükselişine son verdi. Asya hisse senetleri ve ABD endeks vadeli kontratları ise yükseldi.

Dünyanın en büyük hedge fon yöneticisi Man Group Plc, yönettiği varlıkları azaltacağını duyurmasının ardından yüzde17 düştü. Cairn Energy Plc, bir arama çalışmasına son vermesinin ardından yüzde 2.2 değer kaybetti. Avrupa'nın ikinci büyük oto üreticisi PSA Peugeot Citroen, Goldman Sachs Group Inc.'nin "hisse satış" tavsiyesi sonrası yüzde 1.6 değer kaybetti.

Stoxx Europe 600 Endeksi yüzde 0.3 düşerek, Londra saati ile 08:25'te 229.2 puana indi. Endeks, politika yapıcıların Avrupa borç sorununu çözmede çabalarını yoğunlaştıracağı beklentisi ile, son üç günde yüzde 7 yükselmiş ve Mayıs 2010'dan bu yana en hızlı üç günlük yükselişini gerçekleştirmişti. Financial Times'ta çıkan habere göre, bazı Euro Bölgesi ülkeleri, özel kreditörlerden, ellerindeki Yunan tahvilleri için daha fazla zarar yazmalarını istedi.

Melbourne'de IG Markets'ten kurumsal trader Chris Weston, "Piyasada görüş birliği yok ve burada en cansıkıcı durum bu" dedi ve "Piyasa belirsizliği sevmiyor ve birleşik cephenin olmaması sonucu volatilite sürüyor" yorumunda bulundu.

Aralık vadeli Standard & Poor's 500 (S&P 500) endeks kontratı yüzde 0.2 yukarıda seyrederken, MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 0.4 yükseldi.