Advertisement

Eurostat tarafından yayımlanan araştırmaya göre, Avrupalıların yüzde 77'si tatillerini kendi ülkelerinde geçiriyor.

Avrupa Birliği üyesi 27 ülkede yapılan araştırmaya göre, sadece Hollanda, Slovenya, Belçika ve Lüksemburg vatandaşlarının çoğunluğu tatillerini yurt dışında değerlendiriyor. Yabancıların da yoğun olarak tatil yaptıkları Yunanistan, İspanya, Fransa ve İtalya gibi ülkelerin vatandaşları da çoğunlukla tatil için kendi ülkelerini tercih ediyor.

Tatilde yurt dışında bulunmak isteyen Avrupalıların yüzde 17'si tatilini yine Avrupa ülkelerinde geçirirken, sadece yüzde 6'sı tatilini Avrupa dışındaki ülkelerde geçiriyor.

Araştırmaya göre, 2010 yılında Avrupa Birliği vatandaşları bir milyardan fazla tatil yaptı. Bu tatillerin yaklaşık 800 milyonu iç turizm olurken, 250 milyon turist başka ülkeleri tercih etti.

Diğer taraftan Avrupalılar yurt dışına seyahatlerde yaklaşık yüzde 70 oranında oteller veya benzeri konaklama olanaklarını kullanıyor. İç turizmde ise daha küçük barınma yerleri ve ucuz konaklama seçenekleri ağır basıyor.

Araştırmaya göre, Avrupalılar 2010 yılında iç turizme 192 milyar euro, dış turizme 181 milyar euro harcadı. Kendi ülkelerinde yaptıkları tatil başına 234 euro ödeyen Avrupalılar, yurt dışındaki tatillere ise bu miktarın yaklaşık üç katından fazla, yani ortalama 737 euro ödediler.

Avrupalıların harcama miktarı günlük harcama açısından değerlendirildiğinde ise, iç turizmde gece başına 52 euro, dış turizmde gece başına 81 euro olarak gerçekleşti.

En çok iç turizm harcaması 77 milyar euro ile Fransa'da gerçekleşti. Fransa'yı 31 milyar euro ile Almanya izledi. Dış turizme en fazla para harcayanlar ise Lüksemburglu turistler oldu.