Advertisement

ABD'de sermaye mallarına yönelik talep Ağustos ayında, son üç ayın en hızlı artışını gösterdi. Bu hareket, ABD'de işletme yatırımlarının toparlanmaya destek sağlamaya devam ettiğini işaret ediyor.

Askeri donanım ve uçak hariç bilgisayar ve iletişim araçları gibi mallar için siparişler Ağustos ayında yüzde 1.1 arttı ve Mayıs ayından bu yana en hızlı yükselişini gösterdi. Toplam dayanıklı tüketim malları siparişleri ise yüzde 0.1 ile beklenenden daha yavaş düştü.

General Electric Co. gibi imalat sanayi şirketleri, ABD'de iç talebin yavaşlamasına karşın, Çin, Hindistan ve diğer gelişen piyasalara yönelik satışlardan faydalanmaya devam ediyor. ABD'de işletme yatırımlarındakş artışlar, şirketlerin hisse senedi fiyatlarındaki hızlı düşüşlerin ve Avrupa borç krizinin ötesine baktıklarını ve genişlemeye çalıştıklarını işaret ediyor.

JPMorgan Chase & Co.'nun New York ofisinden kıdemli ABD ekonomisti Mike
Feroli, veri öncesi yaptığı açıklamada, "Sermaye harcamaları şimdiye dek oldukça iyiydi" dedi ve "Sermaye harcamalarının azalacağı ve ardından büyümenin önemli bir kaynağının ortadan kalkacağı yolunda bazı endişeler var" yorumunda bulundu.